fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budowa i remont

JLL o rynku mieszkaniowym

materiały prasowe
W tym roku liczba lokali z wydanym pozwoleniem na budowę i w rozpoczynających się inwestycjach może już nieco maleć.

Według szacunków GUS, w 2019 r. w Polsce oddano do użytkowania ponad 207 tys. mieszkań, o 12 proc. więcej rok do roku. Z tego deweloperzy przekazali 130,9 tys. lokali, o 16,6 proc. więcej. Liczba mieszkań w projektach, na które wydano pozwolenia na budowę, wyniosła 268,5 tys., o 4,4 proc. więcej rok do roku. Wynik deweloperów to 167,3 tys., o 4,6 proc. więcej rok do roku. Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w 2019 r. wyniosła 237,3 tys., o 6,9 proc. więcej niż w 2018 r. Wynik deweloperów to 142 tys., o 7,9 proc. więcej rok do roku.

Dane za 2019 r. komentuje dla nas Kazimierz Kirejczyk, wiceprezes JLL (firma w czwartek opublikuje raport o sprzedaży mieszkań w 2019 r. w sześciu głównych aglomeracjach):

Wyniki podane przez GUS nie są zaskoczeniem i cieszą. Przede wszystkim łączna liczba mieszkań oddanych do użytku przekroczyła wyraźnie 200 tys., z czego deweloperzy oddali, wliczając w to skromne efekty programu Mieszkanie+, ponad 130 tys. lokali. To historyczny rekord dla tej branży. Do tego blisko 70 tys. wybudowali inwestorzy indywidualni, zatem pod względem dominacji sektora własnościowego w całości nowego budownictwa mieszkaniowego w Polsce nie nastąpiła żadna istotna zmiana. Dla przyszłych wyników ważne są natomiast liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto i tych, na których wybudowanie wydano pozwolenia.

Liczba mieszkań rozpoczętych przez deweloperów jest o prawie 8 proc. większa niż rok wcześniej i przekroczyła 142 tys. Można więc mówić o utrzymaniu bardzo wysokiego poziomu produkcji mieszkań. Z tej liczby nieco ponad 1,3 tys. to mieszkania w inwestycjach realizowanych przez instytucjonalnych inwestorów pod wynajem, w których kryją się po części lokale wybudowane w ramach programu Mieszkanie+.

Zwraca również uwagę duża skala aktywności inwestorów indywidualnych: ponad 90 tys. rozpoczętych jednostek mieszkalnych, w ogromnej większości domów jednorodzinnych. Nie widać także zmiany tendencji w budownictwie spółdzielczym i komunalnym – nadal liczby oddawanych i rozpoczynanych mieszkań w tych kategoriach są symboliczne. Łączna liczba jednostek mieszkalnych, na których budowę wydano pozwolenia w 2019 r. przekroczyła 268 tys. Z tej liczby pozwolenia na ponad 167 tys. uzyskali deweloperzy (znów jest w tym jakaś liczba lokali planowanych do realizacji w ramach programu Mieszkanie+). Dane GUS pozwalają dość optymistycznie oceniać perspektywy sektora wykonawczego i deweloperskiego w najbliższych kwartałach.

Są one także spójne z wynikami sprzedaży w sześciu największych polskich aglomeracjach, odnotowanych w 2019 r. przez monitoring rynku prowadzony przez JLL. Obserwowane od kilku miesięcy uspokojenie na rynku wykonawstwa pozwala także spokojnie oczekiwać na wyniki z kolejnych miesięcy 2020 r. Najprawdopodobniej liczba mieszkań oddawanych do użytku będzie zbliżona albo nawet nieco wyższa niż w roku ubiegłym, zaś liczby lokali na pozwoleniach i rozpoczynanych – nieco maleć. O ile, oczywiście, szybko nie zacznie rosnąć liczba wniosków związanych z realizacją programu Mieszkanie+.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA