fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Rząd Theresy May: W czerwcu kolejne głosowanie ws. brexitu w Izbie Gmin

AFP
Izba Gmin w czerwcu będzie głosować nad Ustawą ws. wyjścia (z UE) (Withdrawal Agreement Bill), elementem umowy Theresy May ws. brexitu wynegocjowanej z Brukselą, nawet jeśli do tego czasu May w toku negocjacji z Partią Pracy nie znajdzie większości dla umowy ws. brexitu, którą Izba Gmin odrzuciła już trzykrotnie - informuje kancelaria brytyjskiej premier.

Izba Gmin odrzuciła umowę ws. brexitu wynegocjowaną przez May w głosowaniach z 15 stycznia, 12 marca i 29 marca. Doprowadziło to do opóźnienia brexitu - pierwotnie miało do niego dojść 29 marca, ale datę przesunięto najpierw na 12 kwietnia/22 maja, a potem na 31 października. 13 marca Izba Gmin odrzuciła możliwość wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez umowy.

Teraz, w czerwcu, Izba Gmin ma się zająć częścią umowy May - tzw. Ustawą ws. wyjścia (z UE), której przyjęcie przez parlament jest niezbędne, aby wdrożenie umowy ws. brexitu w życie było na Wyspach możliwe.

Głosowanie nad tą ustawą nie jest równoznaczne z tym, że w czerwcu dojdzie do czwartego głosowania nad umową May ws. brexitu - zaznacza BBC. Źródła w Partii Pracy sygnalizują bowiem, że opozycja nie poprze ustawy, jeśli wcześniej nie dojdzie do porozumienia ws. brexitu między rządem May a labourzystami.

BBC ocenia, że propozycja głosowania nad przepisami umożliwiającymi wyjście Wielkiej Brytanii z UE to próba posunięcia naprzód wydarzeń przez Theresę May, która chciałaby doprowadzić do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii przed latem.

Tymczasem lider Partii Pracy Jeremy Corbyn publicznie mówi o wątpliwościach w kwestii porozumienia z rządem Theresy May ws. brexitu ze względu na to, iż z obozu torysów dobiegają coraz wyraźniejsze sygnały o konieczności zmiany na stanowisku premiera. Corbyn obawia się, że nowy rząd nie zrealizuje zobowiązań May w kwestii warunków wyjścia z Unii uzgodnionych z Partią Pracy.

Z kolei minister ds. brexitu Steve Barclay przypomina, iż Partia Konserwatywna i Partia Pracy w czasie wyborów parlamentarnych w 2017 roku obiecały uszanować wyniki referendum z 2016 roku, w którym większość Brytyjczyków opowiedziała się za wyjściem z UE - i wzywa parlament do podjęcia decyzji w tej sprawie.

Działania rządu budzą jednak wątpliwości nawet wśród sojuszników torysów z Demokratycznej Partii Unionistycznej (DUP). Lider DUP w Izbie Gmin, Nigel Dodds pyta co się zmieniło, skoro premier May chce kolejnych głosowań nad brexitem.

- Jeśli nie przedstawi czegoś nowego, co dotyczy kwestii backstopu, jest wysoce prawdopodobne, że jej umowa zostanie po raz kolejny odrzucona - mówi Dodds.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA