fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Brexit: Wielka Brytania prosi o pomoc poprzednika Tuska?

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Herman van Rompuy, były przewodniczący Rady Europejskiej, spotkał się na prywatnym obiedzie z zastępcą Theresy May, Davidem Lidingtonem (pełni funkcję kanclerza Księstwa Lancaster, co oznacza, ze de facto jest drugą osobą w rządzie) - informuje Sky News.

Sky News, powołując się na swoje źródła twierdzi, że były przewodniczący Rady Europejskiej jest postrzegany jako osoba, które może wpłynąć na przełamanie impasu ws. brexitu.

Van Rompuy miał pojawić się w rezydencji brytyjskiego ambasadora w Brukseli w poniedziałek, ok. godziny 19.

Rozmówca Sky News mówi, że poprzednik Donalda Tuska na stanowisku szefa RE został zaproszony przez Lidingtona ponieważ jest postrzegany jako osoba, które może pomóc w osiągnięciu kompromisu ws. brexitu między Wielką Brytanią a UE.

W tym samym czasie, gdy Van Rompuy jadł obiad z Lidingtonem, w tej samej rezydencji brytyjskiego ambasadora główny negocjator UE ds. brexitu miał jeść obiad z ministrem ds. brexitu brytyjskiego rządu, Stevem Barclayem.

Barnier po spotkaniu powiedział, że "ze strony UE jest jasne, iż nie otwiera ona ponownie negocjacji ws. umowy brexitowej, ale będzie kontynuować dialog z Wielką Brytanią w nadchodzących dniach".

Z kolei rzecznik brytyjskiego rządu po spotkaniu Barclaya z Barnierem poinformował, że obaj politycy dyskutowali o "następnych krokach" na drodze do wyjścia Wielkiej Brytanii z UE i szukali rozwiązania, które byłoby do przyjęcia zarówno dla Izby Gmin, jak i dla Brukseli.

Na mniej niż 50 dni przed brexitem Izba Gmin nadal nie przyjęła umowy ws. wyjścia z UE, co grozi tym, że 29 marca dojdzie do tzw. twardego brexitu - brexitu bez umowy. 29 stycznia parlament upoważnił Theresę May do negocjacji z UE, których celem miałoby być zastąpienie mechanizmu tzw. backstopu w wynegocjowanym przez nią wcześniej porozumieniu "alternatywnym rozwiązaniem". Backstop to mechanizm, który ma chronić Irlandię przed pojawieniem się granicy między Irlandią a Irlandią Północną po brexicie poprzez tymczasowe pozostanie Wielkiej Brytanii w unii celnej ze Wspólnotą.

Źródło: Sky News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA