fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Rozwiązał się worek z megatraansakcjami

123RF
W pierwszych trzech kwartałach na polskim rynku fuzji i przejęć działo się niewiele. Końcówka roku zapowiada się jednak ciekawie.

O tym, że negocjowanych jest wiele przejęć, mówiło się już od dawna. Jednak informacji o transakcjach było jak na lekarstwo. W ostatnich dniach sytuacja się zmieniła. UPC przejmuje Multimedia za 3 mld zł, a południowoafrykański Naspers sprzedał Allegro, największy polski serwis aukcyjny za imponującą kwotę ponad 3,2 mld dol. Kupiła go grupa funduszy Cinven, Permira i Mid Europa Partners. Będą starać się zwiększyć jego wartość, by po kilku latach wyjść z inwestycji z zyskiem.

Liczba i wartość transakcji zawartych w trakcie pierwszych trzech kwartałów 2016 r. nie prezentuje się imponująco. Jest jednak spora szansa, żeby poprawić statystyki, ponieważ oprócz wspomnianych Multimediów i Allegro właściciela w końcówce roku powinno zmienić jeszcze kilka ciekawych aktywów.

Najwięcej emocji budzi sprzedaż Pekao. PZU razem z Polskim Funduszem Rozwoju miałby za 3 mld dol. przejąć 30-proc. pakiet akcji tego banku – podaje „The Wall Street Journal". Największy polski ubezpieczyciel długo trzymał rynek w niepewności, ale kilka dni temu potwierdził prowadzenie negocjacji z UniCreditem.

Sobiesław Kozłowski, analityk Raiffeisen Brokers, uważa, że strony będą chciały zakończyć rozmowy do końca października, bo w listopadzie UniCredit ma przedstawić nowy plan strategiczny.

Kto jeszcze może zmienić właściciela? Mówiło się, że pewniakiem jest Play, jednak właściciele operatora odstąpili od sprzedaży. Ocenili, że otrzymane oferty ich nie satysfakcjonują. W najbliższych miesiącach pod młotek może pójść sieć sklepów Żabka, należąca do Mid Europy. Wśród zainteresowanych zakupem wymienia się zarówno inwestorów finansowych, jak i branżowych. Na rynek trafiły wieści, jakoby Żabkę mogły kupić wspólnie Lotos z Orlenem, co jednak wydaje się mało prawdopodobne. Jako potencjalnego kupującego wskazuje się też na Eurocash, który dzięki odkupieniu Tradisu od Emperii umocnił swoją pozycję na rynku dystrybucji dóbr FMCG. Natomiast w tym tygodniu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraził zastrzeżenia w sprawie przejęcia przez Eurocash kontroli nad Polską Dystrybucją Alkoholi. Ten jednak zapowiada, że rozwieje wątpliwości Urzędu i jest przekonany, że uda mu się sfinalizować transakcję.

Branże, w których najczęściej zawierane są w Polsce transakcje, to FMCG, IT, telekomunikacja, finanse i przemysł. Wzrost aktywności na rodzimym rynku M&A to w dużej mierze efekt sukcesji. Przedsiębiorcy, którzy zakładali swoje firmy 20–30 lat temu, nie zawsze mają następców. Co ciekawe, często preferują zagranicznych kupujących. Powód? Trudność w pokonaniu bariery mentalnej i sprzedaży firmy do bezpośredniego konkurenta – wyjaśnia Krzysztof Klamut, szef zespołu fuzji i przejęć w KPMG w Polsce.

Zastój w regionie

Rynek Europy Środkowo-Wschodniej nadal notuje spadek liczby i wartości transakcji. Polska na tle innych krajów wypada stosunkowo dobrze, szczególnie pod względem liczby przejęć – podaje Fordata. Natomiast mniej transakcji w tym roku zawieranych jest w Europie Zachodniej, ale za to ich wartość jest rekordowa. W ujęciu globalnym rynek M&A wypada świetnie. Statystyki podbija zakup firmy EMC przez Della za 67 mld dol. i LinkedIn przez Microsoft za 26 mld dol.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA