Biznes musi odżyć

Rząd powinien jasno określić terminy znoszenia ograniczeń w gospodarce. To najważniejszy element tarczy antykryzysowej.

Aktualizacja: 15.04.2020 06:14 Publikacja: 14.04.2020 21:00

Biznes musi odżyć

Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompala, Robert Gardzński

Dla gospodarki niepewność jest zabójcza. Przedsiębiorcy, nie wiedząc, kiedy będą mogli aktywować swój biznes, mają poważne trudności z zaplanowaniem strategii na trudne czasy. W zamian fundowane są im deklaracje raz mniej, raz bardziej odległych terminów – nie zawsze przemyślane. Decyzja o nagłym zamknięciu gospodarki była odważna. Dziś rząd równie odważnie powinien przywrócić gospodarkę do życia, tworząc czytelny kalendarz znoszenia zakazów i barier.

Wielu nie tylko ekonomistów, ale też przedsiębiorców alarmuje, że odkładanie decyzji o odmrożeniu gospodarki może zabić więcej ludzi niż sam koronawirus, a koszty każdego dnia zwłoki są potężne. Wiedzą to Niemcy, Austriacy czy nawet Włosi, którzy ostrożnie, ale zdecydowanie, wrzucają już wyższy bieg w swoich gospodarkach. Warto zrobić to również w Polsce, zwłaszcza że powrót do normalności zajmie zapewne nie kilka dni czy tygodni, ale co najmniej kilka kwartałów.

Czytaj także: Czarny marzec centrów handlowych. Najgorszy wynik w historii

Pracownicy potrzebują pieniędzy, firmy – przychodów i utrzymania łańcuchów dostaw, a budżet wpływów, podatków. Na początek niech ruszą fabryki, logistyka, część usługowa i handlowa. Wszystko z zachowaniem bezpieczeństwa pracujących i klientów. Nie możemy też zapomnieć o ogromnej rzeszy pracowników ze Wschodu, którzy wspierają naszą gospodarkę.

Trzeba otworzyć granice. Najpierw dla ruchu towarowego. Eksport to motor naszej gospodarki. Po resecie zaczął się już wyścig w europejskim, a nawet światowym handlu. Nie możemy stracić budowanej z mozołem pozycji gospodarczej.

Czytaj także: Świat nie przeżył jeszcze takiego kryzysu.

Państwo nie może rezygnować z inwestycji publicznych, zwłaszcza infrastrukturalnych, drogowych. Na poziomie samorządów również, lecz potrzebna jest im większa pomoc rządowa. Ważne jest też odblokowanie administracji publicznej i sądów. Bez nich mechanizmy gospodarcze się zacinają.

Warto pomyśleć o szybkim wdrożeniu finansowej tarczy antykryzysowej dla firm oraz o dalszych rozwiązaniach, które ułatwią życie przedsiębiorstwom, pomagając im zachować płynność finansową. Chodzi m.in. o uwalnianie środków na rachunkach vatowskich, przyspieszenie zwrotu VAT czy elastyczne podejście do opodatkowania przedsiębiorcy, który znalazł się w kryzysie.

W ślad za aktywizacją gospodarki powinno też pójść poluzowanie kodeksu pracy, m.in. w zakresie bezpieczeństwa pracowników, a także pracy zdalnej. Otwierając na nowo fabrykę, pracodawca powinien móc kontrolować stan zdrowia pracowników i mieć prawo do pytań o zdrowie rodziny. To trudne, ale taki jest koszt powrotu do normalnego życia.

Tarcza antykryzysowa, dotacje i pożyczki dla firm są ważne. Warto jednak pamiętać, że żadna tarcza nie zastąpi normalnie działającej gospodarki. Państwo w podejmowaniu decyzji powinno zaufać przedsiębiorcom i swoim obywatelom. Oni mają świadomość zagrożenia, ale chcą wrócić do normalnego życia. Czas zaufać ich odpowiedzialności.

Biznes
Rekordowe wydatki Kremla na propagandę za granicą. Czy Polska jest od niej wolna?
Biznes
Polskie firmy nadrabiają dystans w cyfryzacji
Biznes
Rafako i Huta Częstochowa. Będą razem produkować dla wojska?
Materiał Promocyjny
Dlaczego Polacy boją się założenia firmy?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Biznes
Ogromna inwestycja Microsoftu w Europie. Koncern składa obietnicę
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne