fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek bankowy może doprowadzić do kryzysu

Fotorzepa, Michał Walczak Michał Walczak
Czy zyskując 5 mld zł rocznie wpływów z podatku, warto ryzykować destabilizację systemu finansowego, którego ratowanie może kosztować 150–200 mld zł? – pyta Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową.

„Potencjalnym wpływom fiskalnym na poziomie 5 mld zł rocznie z podatku bankowego towarzyszy koszt ryzyka destabilizacji systemu finansowego szacowany na 150–200 mld zł" – ostrzega prof. Leszek Pawłowicz, wiceprezes IBnGR.

Wskazuje, że dodatkowe obciążenie fiskalne może doprowadzić do kryzysu bankowego. Szczególnie, że niedopasowanie struktury terminowej aktywów do pasywów banków w Polsce już generuje ryzyko systemowe. Instytut przypomina, że ostatnie kryzysy finansowe przynosiły konsekwencje kosztowe w granicach 15–20 proc. PKB, stąd koszt ryzyka średnich rozmiarów kryzysu bankowego dla Polski szacuje się na 150–200 mld zł, co równe jest skumulowanej wartości deficytu budżetowego z pięciu lat. Oprócz tego pojawia się obawa o spadek akcji kredytowej.

Według IBnGR teza o nadmiernie wysokiej rentowności banków, mająca uzasadnienie w przeszłości, obecnie nie znajduje potwierdzenia. Od kryzysu finansowego w latach 2008–2009 ROE (zwrot z kapitału) sekto...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA