Reklama
Rozwiń

Słabość banków ze strefy euro szkodzi także polskim

Spadek i tak bardzo niskich stóp procentowych w strefie euro powoduje, że przychody banków będą pod jeszcze większą presją. Ucierpieć na tym mogą notowania polskich kredytodawców.

Publikacja: 25.08.2019 21:00

Słabość banków ze strefy euro szkodzi także polskim

Foto: Adobe Stock

Głównym problemem europejskich banków jest słabość przychodów wynikająca z polityki niskich stóp procentowych banków centralnych. Co gorsza, istnieje ryzyko, że wynik odsetkowy, uzależniony od tego parametru, będzie nadal pod presją ze względu na oczekiwane dalsze luzowanie polityki pieniężnej przez Europejski Bank Centralny i spadek rynkowych stóp procentowych.

To główna przyczyna ostatniego spadku notowań banków w Europie, co rzutowało także na notowania naszych kredytodawców, bo notowania WIG-banki są mocno skorelowane z Euro Stoxx Banks 600, który obejmuje 48 kredytodawców w Europie (nie tylko ze strefy euro, do indeksu zaliczane są także polskie spółki: PKO BP, Pekao i Santander Bank Polska). Od końcówki listopada polski indeks, mimo ówczesnego zawirowania wokół Getin Noble i Idea Banku (po aferze KNF miały ogromne problemy płynnościowe), zachowywał się lepiej niż europejski. Głównie dzięki temu w ujęciu 12-miesięcznym WIG-banki wypada lepiej niż Euro Stoxx Banks 600: stracił „tylko" 9 proc., a jego europejski odpowiednik o blisko 15 pkt proc. więcej. Także w ujęciu od początku roku WIG-banki wypada nieco lepiej (-6,1 proc. vs. -8,9 proc.). Polski indeks radziłby sobie jeszcze lepiej, gdyby nie sprawa frankowa – od końca czerwca, gdy obawy przybrały na sile, zachowywał się podobnie (mimo dobrych wyników) jak spadający wskaźnik banków z Europy.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Banki
Jak pogodzić cyfrową Alfę z tradycyjnymi Boomersami? Banki mają problem
Banki
Pekao i PZU dogadują szczegóły połączenia
Banki
MF nie chce karać „złych banków”. Ale i tak dołoży im podatków
Banki
Banki z satysfakcją przyjmują wyrok TSUE
Banki
Bank Anglii nie zmienił stóp procentowych