Człowiek Putina przegrał z europejskimi bankami

Jeden z najbliższych ludzi prezydenta Rosji - były judoka, a obecny bogacz Borys Rotenberg przegrał w sądzie fińskim sprawę, którą wytoczył czterem europejskim bankom. Oskarżył je o dyskryminację. Banki przestały obsługiwać Rosjanina po tym, jak znalazł się na czarnej liście Białego Domu.

Aktualizacja: 13.01.2020 19:30 Publikacja: 13.01.2020 19:24

Człowiek Putina przegrał z europejskimi bankami

Foto: Shutterstock

Sąd Okręgowy w Helsinkach oddalił pozew Borysa Rotenberga (ma obywatelstwo Rosji i Finlandii) przeciwko bankom: duńskiemu Danske Bank, szwedzkiemu Svenska Handelsbanken i Nordea Bank oraz  fińskiemu OP Corporate Bank. Rotenberg ma zwrócić pozwanym bankom 530 tys. euro kosztów sądowych, informuje gazeta RBK.

Czytaj także: Rosnące fortuny ludzi Putina

W 2017 r. cztery nordyckie banki przestały obsługiwać konta związane z rodziną Borysa Rotenberga. Handelsbanken już w kwietniu 2014 r., po tym jak biznesmen znalazł się na drugim miejscu czarnej listy Rosjan objętych sankcjami USA, wypowiedział umowę prowadzenia rachunku bankowego. W październiku 2017 r. ten sam bank otworzył Rotenbergowi rachunek dla standardowych płatności na terenie Finlandii, ale ograniczył wykorzystanie rachunku do transakcji transgranicznych w euro wewnątrz strefy euro. Dał też sobie prawo do niewykonania transakcji Rotenberga.

Z prawa tego skorzystał w styczniu 2018 r. i odmówił przyjmowania wpłat z rachunków Rotenberga spoza Finlandii na rachunek w Handelsbanken. Biznesem jeszcze osiem razy próbował przelewać pieniądze z Handelsbanken na konta w Dunske Bank, Nordea i OP Corporate, ale banki odmawiały realizacji płatności.

Banki argumentowały odmowy amerykańskimi sankcjami. Biały Dom uprzedził instytucje finansowe o konsekwencjach obsługiwania Rosjan z czarnej listy. Banki mogły stracić dostęp do amerykańskiego rynku finansowego oraz możliwość prowadzenia biznesu w USA.

Sąd w Helsinkach uznał, że Rotenberg nie jest rezydentem strefy euro, ponieważ nie przedstawił sądowi informacji o miejscu swojego zamieszkania, a deklaracje podatkowe są rosyjskie. Rotenberg ma nieruchomości w Monako, Szwajcarii, Francji i Finlandii. Wyrok nie jest prawomocny, rosyjski bogacz może go zaskarżyć w sądzie apelacyjnym w ciągu siedmiu dni.

W marcu 2014 r. po aneksji Krymu przez Rosję, Biały Dom opublikował listę Rosjan objętych sankcjami. Na liście znaleźli się najbliżsi ludzie Putina. Tworzą oni tak zwany wewnętrzny krąg władzy.

„Sankcje zostały wprowadzone wobec wyszczególnionych poniżej osób, bowiem każda z nich jest pod kontrolą, działa w interesach lub w imieniu lub daje materialne lub inne wsparcie wysokopostawionemu rosyjskiemu urzędnikowi" - głosił komunikat prasowy amerykańskiego resortu finansów. Listę otwiera Giennadij Timczenko - właściciel wielu rosyjskich aktywów. Ma paszport fiński, po tym jak w latach 90-tych tam wyjechał i działał w biznesie; wg. wielu mediów miał służyć w KGB razem z Putinem, ale temu stanowczo zaprzeczył.

Tuż za nim znaleźli się bracia- Arkadij i Borys Rotenbergowie. Ten pierwszy to bliski znajomy (przyjaciel?) z lat dzieciństwa rosyjskiego prezydenta, jego trener i partner w judo. Od kiedy Putin wjechał na Kreml Arkadij i jego brat Borys z prostych sportowców szybko przekształcili się w biznesmenów – miliarderów.

Rotenbergowie robią miliardowe interesy na intratnych kontraktach rządowych; m.in. firma Rotenbergów jest monopolistą w dostawach rur wielkogabarytowych dla Gazpromu; inna firma budowała most na Krym, jeszcze inne - obiekty na olimpiadę w Soczi. Wszystko za państwowe kredyty preferencyjne. Koszty inwestycji realizowanych przez spółki Rotenebergów okazywały się często wielokrotnie wyższe od zaplanowanych. Wytknęła to oficjalnie kontrola Rosyjskiej Izby Obrachunkowej.

Sąd Okręgowy w Helsinkach oddalił pozew Borysa Rotenberga (ma obywatelstwo Rosji i Finlandii) przeciwko bankom: duńskiemu Danske Bank, szwedzkiemu Svenska Handelsbanken i Nordea Bank oraz  fińskiemu OP Corporate Bank. Rotenberg ma zwrócić pozwanym bankom 530 tys. euro kosztów sądowych, informuje gazeta RBK.

Czytaj także: Rosnące fortuny ludzi Putina

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Banki
Wakacje kredytowe mają zostać przedłużone. "Większość zagłosuje za tym pomysłem"
Banki
Kadrowa miotła dotarła do Banku Pekao. Kto zostanie prezesem?
Banki
Miotła kadrowa dotarła do Banku Pekao. Powołano nową radę nadzorczą
Banki
Szwajcaria nie chce powtórki z bankructwa Credit Suisse
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Banki
EBOR wyszedł zdecydowanie spod kreski w 2023 roku