fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Kosztowne ratowanie Monte dei Paschi

AFP
Uratowanie Banco Montre dei Paschi di Siena (BMPS) będzie kosztować włoski skarb państwa 6,6 mld euro — szacuje bank centralny tego kraju. Suma ta może okazać się jeszcze większa

Bank centralny ogłosił pod koniec roku, że natychmiastowy koszt wyniesie 4,6 mld euro, do czego trzeba będzie później doliczyć 2 mld euro na odszkodowania dla 40 tys. indywidualnych inwestorów. Koszt innych podmiotów wyniesie ok. 2,2 mld euro — dodał.

Trzeci we Włoszech, a najstarszy na świecie bank podał, że EBC polecił mu podwyższyć do 20 stycznia podstawowy kapitał o 8,8 mld euro, a wczesnej podawał sumę 5 mld, jak ma pozyskać do końca grudnia.

Nowa suma podana przez EBC oznacza, że koszty ratowania banku ze Sieny przez państwo będą większe od wyliczonych 6,6 mld euro przez bank centralny. Niektórzy obserwatorzy zaczęli wątpić, czy fundusz 20 mld euro zatwierdzony w parlamencie na ratowanie włoskich banków okaże się wystarczający. Część świeżego kapitału dla BMPS powstanie z wymuszonej zamiany obligacji II kategorii na akcje. Zasilenie powinno nastąpić w ciągu 2-3 miesięcy.

Iskrzy między Rzymem i Frankfurtem

Lakoniczne 5-wierszowe polecenie EBC wywołało irytację włoskiego zadu i szybko stało się aferą polityczną. Ostro zareagował minister gospodarki i finansów. Pier Carlo Padoan oświadczył, że EBC powinien jaśniej wyjaśnić powody tak dużej zmiany szacowanego niedoboru w toskańskim banku. — Byłoby pożyteczne, jeśli nie miłe, uzyskanie nieco więcej informacji o kryteriach, które doprowadziły do tego oszacowania — powiedział dziennikowi finansowemu „Il Sole 24 Ore"'. Minister uznał, że nowa suma jest wynikiem „bardzo sztywnego stanowiska" EBC w ocenie profilu ryzyka BMPS.

Grupa deputowanych z rządzącej Partii Demokratycznej zażądała od ministrów gospodarki i spraw zagranicznych wyjaśnień. — Byłem nieco zaskoczony wiadomością pochodzącą znikąd w dniu świąt — stwierdził premier Paolo Gentiloni. — Jest istotne podzielenie się powodami tej wyceny, ma być dialog, bo musimy razem rozwiązać ten problem. Pozostaniemy stanowczy — dodał.

Bank z Frankfurtu odmówił wyjaśnienia powodów, dla których podwyższył o 3,8 mld euro potrzeby kapitałowe banku ze Sieny. Osoba związana ze sprawą wyjaśniła, że suma 5 mld euro wynikała z testu odporności przeprowadzonego na podstawie danych banku z końca 2015 r., i uwzględniano różne hipotezy, np. cesję całego portfela wierzytelności tego banku, co jest kluczowym elementem zasilenia go z funduszy prywatnych.

Minister Padoan wyjaśnił, że dokładna wielkość kapitału, jaki bank będzie musiał pozyskać zostanie ustalona po przedstawieniu nowego planu strategicznego EBC i Komisji Europejskiej, ale pomniejszał problemy banku.

Nowe obligacje w 2017 r.

W piątek włoskie dzienniki podały, że bank zamierza w 2017 r. wyemitować obligacje na sumę 15 mld euro, aby poprawić swe finanse i odzyskać zaufanie inwestorów.

Nowe emisje będą mieć wsparcie władz w Rzymie w ramach planu pozwalającego włoskim bankom ubiegać się o gwarancje państwa dla obligacji, które wypuszczą do 30 czerwca 2017. Ten plan przedłużono o pół roku za specjalną zgodą Brukseli. Według unijnych reguł o pomocy publicznej, banki mające niedobór kapitału nie mogą korzystać z powszechnych programów wspierania płynności. To oznacza, że muszą indywidualnie zwracać się o pozwolenie Komisji Europejskiej. „Włochy wystąpiły o to dla BMPS, Komisja zaaprobowała to zgodnie z regułami o pomocy państwowej" — ogłoszono w Brukseli. Z takiego mechanizmu korzystały inne kraje Unii, Cypr, Grecja, Polska i Portugalia, aby zapewnić swym bankom finansowanie działalności i gwarantowanie dostępu do wkładów.

Według „La Repubblica", bank wypuści obligacje i bony handlowe, jedną trzecią do wykupu w krótkim terminie, resztę po 3 latach.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA