fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Koniec pewnej epoki w Deutsche Banku. Odchodzi ważny szef

Bloomberg
Szef bankowości inwestycyjnej w Deutsche Banku, Garth Ritchie zgodził się ustąpić ze stanowiska wskazując na spadek znaczenia tego działu, bo bank dokonuje dużej restrukturyzacji mającej odmienić jego los.

Prezes Christian Sewing będzie reprezentować w dotąd 9-osobowym zarządzie ten dział po odejściu Ritchiego, który był wiceprezesem — stwierdza komunikat banku z Frankfurtu.


Ritchie, któremu we wrześniu przedłużono umowę o pracę o kolejne 4 lata, był najlepiej opłacanym członkiem zarządu, z zarobkami 8,6 mln euro rocznie „Skoro bank wchodzi w nowy etap, to czas, abym ja zrobił to samo” — stwierdził Ritchie w krótkim emailu do kolegów, odnotowanym przez Reutera. Ritchie zaczął pracę w niemieckim banku w 1996 r., miał biuro w Londynie, teraz dostanie dużą odprawę.  

Czytaj także: Ogromne zwolnienia w Deutsche Banku. Pracę straci 18 tysięcy osób 

Usunięcie z zarządu przedstawiciela bankowości inwestycyjnej świadczy o determinacji kierownictwa w zmniejszeniu wpływów tego działu i skutków na działalność jego zmiennych losów, które od dawna były kością niezgody w Niemczech.

Bankowość inwestycyjna była od lat podstawą strategii Deutsche Banku, co sprowadzało się do jego dużej obecności na Wall Street, podczas gdy inni europejscy rywale zmniejszyli swoją. Obecna rozległa reorganizacja, kolejna w ostatnich latach świadczy, że bank pogodził się z tym, że nie uda mu się dorównać gigantom JP Morgan i Goldman Sachs. 

Odejście Ritchiego i zmiana w składzie zarządu to tylko dwa elementy zmian na wiele miliardów euro, o jakich bank zdecydował w miesiąc po spadku jego akcji do rekordowo niskiego poziomu. Przyjęte 7 lipca przez radę nadzorczą decyzje — cięcia zatrudnienia o 18 tys. ludzi, utworzenie bad banku i powołanie nowego działu bankowości korporacyjnej do obsługi firm — oznaczają koniec pewnej epoki Deutsche Banku założonego w 1870 r. Dotąd pomagał niemieckim firmom w rozwijaniu działalności zagranicą albo zbierał pieniądze na rynkach obligacji i akcji przy milczącym poparciu kolejnych rządów w Niemczech

Zmniejszenie działu bankowości inwestycyjnej o jedną trzecią utrudni mu rolę kredytodawcy, oznacza odejście do ekspansji zapoczątkowanej kupnem w 1989 r. londyńskiego Morgan Grenfell i dekadę później nowojorskiego Bankers Trust. W tym roku przychody tego działu zmaleją do 12,4 mld euro — przewidują analitycy; będzie to czwarty kolejny rok spadku o ponad 30 proc. od 2015 r.

Dotychczas korporacyjny klient Deutsche Banku mógł mieć konta w dziale prywatnym, komercyjnym, transakcji i inwestycyjnym. Ogłoszone zmiany zmniejszą dublowanie się kompetencji poszczególnych działów, nowy bankowości korporacyjnej będzie mieć przedstawiciela w zarządzie, trafi do tego działu dział transakcji, który był częścią działu inwestycyjnego. Dział transakcji świadczy codziennie usługi bankowe istotne dla finansów firm, np. realizuje ich międzynarodowe płatności.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA