fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Pekao modernizuje bankowość detaliczną

materiały prasowe
Jednym z głównych filarów zmian będą: wprowadzenie Blika, unowocześnienie oferty rachunku osobistego oraz nowa oferta dla młodych klientów.

Dzięki nowej strategii wobec bankowości detalicznej Pekao, drugi co do wielkości bank w Polsce, ma stać się liderem w pozyskiwaniu nowych klientów i do końca roku planuje sprzedać 400 tys. nowych rachunków. Wzmocnienie biznesu detalicznego, mające przynieść głównie dużo większy wzrost nowych klientów, to jeden z kluczowych czynników pozwalających na realizację celów strategii, przedstawionej w listopadzie (ROE na poziomie 14 proc., wskaźnik C/I poniżej 40 proc., zysk netto powyżej 3 mld zł).

Nowe rachunki, prostsze procedury

Głównym motorem pozyskiwania klientów jest rachunek osobisty, dlatego pierwszym filarem nowej strategii bankowości detalicznej jest wprowadzone w końcówce stycznia do oferty Konto Przekorzystyne. Z badań banku wynika, że klienci przede wszystkim oczekują bezpłatnego konta i karty, szerokiej sieci bezprowizyjnych bankomatów, prostej w obsłudze bankowości elektronicznej, wysoko oprocentowanego konta oszczędnościowego i dodatkowych promocji. Wprowadzone do oferty Konto Przekorzystne zdaniem banku spełnia te potrzeby, pod warunkiem jedynie minimalnej aktywności.

Pekao przekonuje, że równie istotna jak sam produkt jest jakość obsługi. Dlatego skupiono się na uproszczeniu i skróceniu dokumentacji niezbędnej do zawarcia umowy. Umowa rachunku została skrócona z 8 do 2 stron, regulamin z 47 do 22 stron, taryfa opłat i prowizji liczy 6 stron zamiast 18. Bank ma ambicję być w pierwszej trójce banków pod względem satysfakcji klientów z oferowanych usług.

Drugim filarem strategii bankowości detalicznej ma być wzmocnienie pozycji wśród banków pozyskujących młodych klientów. Pekao obsługuje ponad 190 tys. studentów i odnotował ponad 10-proc. wzrost w tej kategorii w 2017 r., co przełożyło się na 14,5 proc. udziału w rynku. Zdaniem banku potencjał tej grupy jest bardzo wysoki, ponieważ aż 42 proc. młodych osób nie posiada konta osobistego. Chcąc go wykorzystać wprowadzono nowy rachunek dla klientów poniżej 26. roku życia. To specjalna wersja Konta Przekorzystnego, które dla młodych osób jest całkowicie darmowe bez żadnych warunków, również wypłaty ze wszystkich bankomatów na całym świecie są zwolnione z prowizji. Dodatkowo bank stworzył platformę OK, GO!, dającą bezpłatny dostęp do wybranego szkolenia online organizowanego przez z ICAN Institute, wydawcę Harvard Business Review Polska.

Trzeci filar - Blik

Nie istnieje dobra bankowość detaliczna, bez bankowości mobilnej - bank przyznaje, że klienci coraz częściej zwracają uwagę na jakość oferowanej bankowości mobilnej. To kryterium wyboru staje się równie istotne, jak bliskość oddziału banku. Dlatego trzecim filarem nowej strategii detalu jest rozwój bankowości mobilnej (latem bank wprowadził już nową aplikację). 

- Aby osiągnąć zaprezentowane w strategii cele biznesowe musimy stać się bankiem głównych relacji i pozyskiwać aktywnych klientów. W tym roku chcemy, aby co najmniej 400 tys. osób wybrało ofertę Banku Pekao. Żeby tak się stało, wprowadziliśmy jeden z najlepszych rachunków na rynku, zmieniliśmy ofertę dla młodych osób, jeszcze bardziej ulepszyliśmy nowoczesną bankowość mobilną PeoPay – mówi wiceprezes Marek Tomczuk, nadzorujący bankowość detaliczną w Pekao.

Zaznacza, że PeoPay ma być jeszcze lepszy, bardziej uniwersalny, stąd decyzja o współpracy z Polskim Standardem Płatności, operatorem bardzo popularnego wśród Polaków systemu płatności mobilnych Blik. PeoPay zostanie wzbogacony o kody i funkcję Blik. - Naszą ambicją jest dwukrotny wzrost ilości klientów korzystających z bankowości mobilnej. Dzięki rozszerzeniu PeoPay o kody Blik cel ten będzie łatwiejszy do spełnienia – dodaje Tomczuk.

Wzbogacanie PeoPay o Blika będzie przeprowadzane dwufazowo. W pierwszym, przewidzianym na drugi kwartał, użytkownicy PeoPay otrzymają pełną funkcjonalność płatności w sklepach i w internecie (także płatności cykliczne) oraz możliwość wypłat z bankomatów. W drugiej fazie wdrożenia, przewidzianej na trzeci kwartał, użytkownicy aplikacji w ramach Blik będą mogli wykonywać przelewy na numer telefonu w oparciu o express elixir oraz akceptować Blika w terminalach Pekao.

- Konsekwentnie realizujemy naszą strategię i jesteśmy najbardziej dynamicznie rozwijającym się bankiem. Dostrzegamy zmiany technologiczne w sektorze bankowym i chcemy być ich liderem – zaznacza Michał Krupiński, prezes Pekao.

Udziałowcami PSP jest sześć banków: PKO BP, BZ WBK, mBank, ING Bank Śląski, Millennium i Alior. Z Blika mogą korzystać również klienci Getin Banku, BGŻ BNP Paribas, Inteligo, Orange Finanse i T-Mobile Usługi Finansowe. W grudniu do systemu dołączył BGŻ BNP Paribas, lada dzień wprowadzi ją też Raiffeisen Polbank a na początku drugiego kwartału także Credit Agricole. Gdy dołączą Raiffeisen Polbank i Credit Agricole, w systemie będzie już dziesięć banków, które prowadzą ok. 85 proc. rachunków bankowych w Polsce. Dołączenie Pekao podniesie ten wskaźnik do wyraźnie ponad 90 proc.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA