fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Archeologia

Antyczny złom na dnie koło Izraela

Fragmenty posągów były przygotowane do przetopienia
materiały prasowe
Niezwykły skarb sprzed 1600 lat odnaleźli płetwonurkowie w Morzu Śródziemnym u wybrzeży Izraela.

Na wrak z czasów rzymskich natknęli się przypadkowo dwaj płetwonurkowie w pobliżu starożytnego portu Cezarea. Ran Feinstein oraz Ofer Raanan powiadomili o znalezisku archeologów już w kwietniu, ale wiadomość o odkryciu podano dopiero teraz, po zabezpieczeniu miejsca przed rabusiami. Naukowcy natrafili we wraku na tysiące monet i figury z brązu stanowiące ładunek statku handlowego. Urząd Starożytności Izraela poinformował, że jest to największe odkrycie tego rodzaju od 30 lat.

Praktycznie wszystkie figury i przedmioty, poza monetami, są uszkodzone i stanowiły surowiec przeznaczony do przetopienia i powtórnego użycia. Jednak te zniszczone już w czasach rzymskich rzeczy wciąż mają ogromną wartość zabytkową.

Obecnie trwa szczegółowa inwentaryzacja wydobytych okazów z brązu. Jest wśród nich lampa z wizerunkiem bóstwa słonecznego, figurka bogini Luny (Księżyca), są fragmenty posągów męskich i kobiecych, kran wodociągowy w kształcie dzika, kotwice i inne, nierozpoznane jeszcze przedmioty.

Na wydobytych monetach widnieją wizerunki dwóch cesarzy: Konstantyna I Wielkiego (zmarł w 337 r.) i jego rywala Licyniusza (zmarł w 324 r.). Monety zbite są w bryły – przybrały kształty glinianych naczyń, w których je przewożono.

Statek zaskoczyła burza, gdy wchodził do portu. Załoga usiłowała rzucić kotwice, jednak nie zdołała go opanować, dlatego dryfował do chwili, gdy uderzył o skały i falochron.

– Odkrycia metalowych figur z tego okresu należą do rzadkości, gdyż przetapiano je, gdy uległy uszkodzeniu. W tym przypadku, dzięki katastrofie, przetrwały – wyjaśnia dr Jacob Sharvit z Urzędu Starożytności Izraela.

W lutym ubiegłego roku, także w pobliżu Cezarei, natrafiono na wrak z ponad 2 tysiącami złotych monet sprzed około tysiąca lat wybitymi za panowania fatymidów. Łącznie ten skarb ważył około 6 kilogramów.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA