fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Archeologia

Egipski rolnik znalazł pomnik sprzed 2,6 tys. lat

Faraon Apries przedstawiony pod postacią Sfinksa
Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 France license,
Egipski rolnik mieszkający niedaleko Ismailii, miasta portowego nad Kanałem Sueskim, przygotowując glebę do prac polowych odnalazł 2600-letnią stelę - płytę wzniesioną przez faraona Apriesa.

Stela to kamienna pionowa płyta, najczęściej ozdobiona płaskorzeźbami i inskrypcjami.

Ta znaleziona przez egipskiego rolnika ma 230 cm długości, 103 cm szerokości i 45 cm grubości.

Na szczycie steli znajduje się rzeźba, przedstawiająca uskrzydlony słoneczny dysk - symbol przypisywany bogowi Słońca Ra, ozdobiony kartuszem z imieniem faraona Apriesa. Na płycie znajduje się także 15 wersów hieroglifów.

Płyta powstała za panowania faraona Apriesa, zwanego też Uahibre lub Wahibre, którzy rządził Egiptem w latach 589-570 p.n.e.

Obecnie trwają prace nad przetłumaczeniem hieroglifów ze steli.

Mostafa Waziri, sekretarz generalny Najwyższej Rady Starożytności, poinformował, że stela wydaje się być związana z kampanią wojskową, którą Apries przeprowadził na wschód od Egiptu.

Grecki historyk Herodot, żyjący ok. 484-425 p.n.e., twierdził, że Apries stoczył przegraną wojnę z Fenicjanami, w której poległo wielu żołnierzy, i wywołał wojnę domową w Egipcie, która ostatecznie doprowadziła do zabicia Apriesa. Jego miejsce zajął faraon o imieniu Amazis.

Ponieważ ten okres z historii Egiptu jest stosunkowo mało znany, naukowcy mają nadzieję, że hieroglify ze steli rzucą więcej światła na wydarzenia z tamtych lat.

Źródło: Livescience.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA