Adwokaci muszą się włączyć w zwalczanie hejtu - konferencja NRA

Adwokaci muszą włączyć się w zwalczanie hejtu , gdyż brak zdecydowanych reakcji prowadzi do zwiększenia przyzwolenia na to zjawisko.

Aktualizacja: 06.11.2016 17:05 Publikacja: 06.11.2016 15:29

Adwokaci muszą się włączyć w zwalczanie hejtu - konferencja NRA

Foto: Adobe Stock

To wnioski z sobotniej konferencji „Społeczny i prawny wymiar mowy nienawiści w Internecie" zorganizowanej przez Naczelną Radę Adwokacką.

Hejt wychodzi poza sieć

Hasłem przewodnim spotkania stało się przedstawione przez dr Mikołaja Winiewskiego zjawisko desensytyzacji, czyli spadku wrażliwości społecznej na mowę nienawiści, która skutkuje wzrostem przyzwolenia na nią. Psycholog z Centrum Badań nad Uprzedzeniami wskazał także że hejt prowadzi do wzrostu niechęci wobec grup będących jego obiektem (np. niedostrzeganie ich kompetencji). Przedstawił także dwa rodzaje mowy nienawiści – typową, mającą na celu jedynie obrażenie, oraz „racjonalizującą" która próbuje uzasadnić dlaczego pewne grupy są gorsze. Z badań wynika, że oba typy są tak samo dotkliwe dla mniejszości, podczas gdy ogół społeczeństwa uważa je za akceptowalne, i to nie tylko w Internecie, ale także w codziennych rozmowach.

Na to, że hejt coraz bardziej wychodzi poza sieć, zwróciła także uwagę. Kom. Magdalena Kroll – koordynator krajowy ds. przestępstw z nienawiści Komendy Głównej Policji. Z przedstawionych przez nią danych wynika, że od stycznia do września 2016 wszczęto podobną ilość postępować ws. „przestępstw nienawiści" (ok. 600) co w analogicznym okresie poprzedniego roku. Jednakże udział przestępstw popełnionych w sieci spadł z 51 proc. do 37 proc. - co oznacza, że zwiększył się odsetek czynów dotykających bezpośrednio poszkodowanego - jak np. pobicia – motywowanych nienawiścią.

Policja powołuje specjalnych koordynatorów i edukuje funkcjonariuszy w zakresie walki z hejtem, podejście sądów i prokuratur do tego problemu wciąż nie jest jednak jednolite. Jacek Mazurczyk z Instytutu Bezpieczeństwa Społecznego wskazał np.: że gdy w jednym miejscu Polski sąd skazał za hasło „A na drzewach, zamiast liści, będą wisieć islamiści", w innym prokuratura umorzyła postępowanie ws. Identycznego sloganu. 15 proc. zgłaszanych spraw o przestępstwa nienawiści nie jest podejmowanych, 5 proc. kończy się uniewinnieniem, a ponad 50 jest umarza. Paweł Knut z Kampanii Przeciw Homofobii podkreślił natomiast, że mimo wytycznych Prokuratora Generalnego, dopuszczających ściganie mowy nienawiści z urzędu, ustalenie faktycznego sprawcy jest większości przypadków bardzo trudne – organy ścigania znają bowiem tylko nr IP.

Kto doświadcza mowy nienawiści?

Podczas konferencji wskazano też które grupy są obecnie najbardziej narażone na mowę nienawiści. Choć w ostatnich latach spadła ilość agresji słownej wobec Żydów i Romów, to znacznie nasilił się hejt na muzułmanów i czarnoskórych. Dr. Dorota Hall ze Stowarzyszenia Interwencji Prawnej przedstawiła wyniki badań ws. niechęci młodzieży wobec uchodźców. Wynika ona głównie z emocjonalnego przekazu w Internecie, stanowiącym główne źródło informacji dla młodych, którzy jednocześnie odrzucają przekaz tradycyjnych mediów jako „zmanipulowany".

Natomiast Maciej Kępka z Fundacji „Dajmy Dzieciom Siłę" również zaprezentował rezultaty badań pokazujące, że dla młodzieży hejt jest naturalnym elementem sieci, a dorośli „wyolbrzymiają" ten problem. Młodzi nie czują też odpowiedzialności za obraźliwe słowa wypowiedziane za pośrednictwem komputera. Na doświadczaną mowę nienawiści często odpowiadają własna agresją.

Zuzanna Warso z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka zwróciła uwagę hejt skierowany do kobiet, mający często podtekst seksualny, który jest słabo zauważany zarówno przez władze państwowe, jak i administrację portali internetowych. Z kolei Karolina Kędziora z Polskiego Towarzystwa Antydyskryminacyjnego mówiła o nasilającej się ostatnio mowie nienawiści wobec organizacji pozarządowych, szczególnie wspierających uchodźców i środowiska LGBT. Zagrożeni czują się także sędziowie. Hejt nie omija także dziennikarzy i adwokatów.

Jak reagować?

Uczestnicy analizowali także dostępne metody walki z mową nienawiści. Marcin Kącki z „Gazety wyborczej" zwrócił uwagę, że przez ostatnie 25 lat media nie reagowały należycie na przejawy hejtu, ograniczając się do relacjonowania najważniejszych procesów sądowych w tych sprawach. Z kolei Marzena Suchan z Onet.pl zauważyła, że choć niemal każdy spotyka się z hejtem, to mało kto zgłasza go do administracji portali, co ułatwiłoby usuwanie.

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz z biura RPO, przedstawiła także propozycję Rzecznika dotyczącą zmiany przepisów. Po pierwsze, należały uwzględnić w kodeksie karnym przestępstwa motywowane nienawiścią także ze względu na wiek, niepełnosprawność, tożsamość płciową i orientację seksualną. Po drugie RPO postuluje wprowadzenie tzw. „ślepego pozwu" czyli pozwanie autora nienawistnego komentarza, którego tożsamość ustalałby sąd – ułatwiłoby to dochodzenie praw na drodze cywilnej.

Uczestnicy zgodzili się też, że kluczem do zwalczenia mowy nienawiści powinna być edukacja – młodzieży, urzędników, środowisk prawniczych i innych grup. Ponadto należy w miarę możliwości wpływać na administratorów największych mediów społecznościowych aby skłonić ich do ostrzejszej walki z hejtem w sieci. Dla jego ofiar pomocna może być natomiast tak zwana „mowa miłości" czy „życzliwości", która neutralizowałaby negatywny skutek mowy nienawiści.

Podczas dyskusji zwrócono uwagę, że adwokatura powinna przede wszystkim walczyć z przejawami mowy nienawiści własnych szeregach, m. in. poprzez postępowania dyscyplinarne. Adwokaci bowiem powinni stać na straży praw człowieka i są szczególnie odpowiedzialni za wypowiadane słowa. Chęć wygrania sprawy nie może usprawiedliwiać mowy pogardy wobec przeciwników procesowych bądź grup do których należą.

To wnioski z sobotniej konferencji „Społeczny i prawny wymiar mowy nienawiści w Internecie" zorganizowanej przez Naczelną Radę Adwokacką.

Hejt wychodzi poza sieć

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona