fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kiedy urząd będzie korzystał z mediacji

123RF
Jeśli organ administracji publicznej ma możliwość samodzielnego rozstrzygnięcia sprawy bez dodatkowych wydatków, to pojawia się pytanie czy nie będzie to bariera dla korzystania z mediacji.

Rz: Dlaczego urzędom miałoby się opłacać kierowanie sprawy do mediacji, kiedy mogą ją rozstrzygnąć samodzielnie korzystając ze swoich kompetencji władczych?

Zofia Smertyha, rada prawny: Zgodnie z art. 96a Kodeksu postępowania administracyjnego (KPA), są dwie sytuacje w którym można skorzystać z mediacji. W pierwszej – to strony postępowania są w sporze, a organ w pewien sposób pośredniczy w ustaleniu stanowiska stron przed załatwieniem sprawy. Jest to niekonfrontacyjne rozwiązanie konfliktu przy udziale bezstronnego mediatora. Dotyczy ono sytuacji, gdy mamy np. wielość stron postępowania lub w tzw. sporach sąsiedzkich a także w sprawach, gdy występuje realizacja kompetencji w warunkach uznania administracyjnego. Przykład: jedna strona zamierza zbudować chlewnię, a pozostałe strony postępowania to okoliczni mieszkańcy, którzy nie chcą do tego dopuścić, bo boją się, że będzie to oddziaływało na ich miejsce zamieszkania. Mamy tu konflikt interesów stron. Rola organu administr...

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA