Reklama
Rozwiń

Zwolnienie policjanta: wycofanie raportu tylko za zgodą przełożonego

Ocena skuteczności odwołania przez funkcjonariusza pisemnego wystąpienia ze służby powinna odbywać się z uwzględnieniem art. 61 kodeksu cywilnego.

Publikacja: 24.01.2017 02:00

Zwolnienie policjanta: wycofanie raportu tylko za zgodą przełożonego

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

- Policjant zwrócił się do przełożonego z prośbą o zwolnienie go ze służby w Policji w związku z nabyciem praw emerytalnych. Po kilkunastu dniach, złożył raport, w którym poinformował go, że chce wycofa swoje poprzednie wystąpienie ponieważ decyzję o odejściu ze służby podjął zbyt pochopnie i pod wpływem impulsu. Czy ten drugi raport unieważnia pierwszy?

Nie. Jak uznał, bowiem NSA w składzie siedmiu sędziów (uchwała z 5 grudnia 2011 r. I OPS 4/11), w podobnej sytuacji faktycznej (odwołanie pisemnego wystąpienia ze służby przez funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego) pisemne zgłoszenie przez funkcjonariusza wystąpienia ze służby jest, oświadczeniem woli, do którego ma zastosowanie art. 61 Kodeksu cywilnego. A zgodnie z tym przepisem oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Odwołanie takiego oświadczenia jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej. W innej sytuacji oświadczenie woli złożone drugiej stronie wiąże osobę, która oświadczenie takie złożyła i może być skutecznie odwołane tylko za zgodą adresata (wyrok WSA w Warszawie z 14 października 2010 r. II SA/Wa 473/10).

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono