Badacze z University of Plymouth w Wielkiej Brytanii jako pierwsi wykaz azali, że już bierne obserwowanie zieleni, np. za oknem, daje korzyści zdrowotne, ponieważ zmniejsza częstotliwość autodestrukcyjnych zachowań, którymi usiłujemy zredukować stres. Wnioski z badań opublikowało czasopismo "Health & Place".
Punktem wyjścia dla naukowców były wcześniejsze badania, które wskazywały, że ćwiczenia fizyczne na łonie natury zmniejszają apetyt na niezdrowe przekąski. Okazuje się jednak, że aby osiągnąć ten efekt, na zieleń wystarczy po prostu patrzeć.
Czytaj też: Spacer po lesie obniży ciśnienie krwi i zwiększy odporność
Naukowcy twierdzą, że wyniki ich pracy dostarczają kolejnych argumentów przemawiających za ochroną i potrzebą inwestowania w tereny zielone w miastach.
W badaniu wzięło udział 149 osób, które wypełniły ankietę online dotyczącą różnego rodzaju kontaktu z naturą i odczuwania potrzeb, które mają negatywny wpływ na zdrowie. Pod uwagę wzięto m.in. ilość terenów zielonych w sąsiedztwie miejsca zamieszkania, obecność zieleni za oknem, dostęp do ogrodu lub działki oraz częstotliwość korzystania z publicznych terenów zielonych.