Wysokie stężenie białek KPC1 i p50 może chronić tkanki przed guzami nowotworowymi – dowiodły eksperymenty badaczy z laboratorium na Wydziale Lekarskim im. Rappaporta izraelskiego Instytutu Technologii w Hajfie. Zespołem lekarzy specjalizujących się w rozpoznawaniu i leczeniu nowotworów z klinik: Rambam, Carmel i Centrum Medycznego Hadassa, kierowała dr Yelena Kravtsova-Ivantsiv. Laboratorium prowadzone jest przez prof. Aarona Ciechanovera, laureata Nagrody Nobla z chemii.
Wyniki badań, które opublikował magazyn „Cell", mogą się przyczynić do opracowania skutecznych terapii nowotworowych.
Nie oznacza to jednak, że przełom w leczeniu raka nastąpi szybko. Mimo odkrycia tych dwóch kluczowych białek naukowcy nadal nie znają wszystkich mechanizmów biochemcznych odpowiedzialnych za powstawanie nowotworów.
– Potrzeba jeszcze wielu lat, aby potwierdzić nasze ustalenia i zrozumieć mechanizmy pozwalające na skuteczne zwalczanie nowotworów – ostrzega prof. Ciechanover. – Opracowanie leku na podstawie tego odkrycia jest możliwe, choć nie do końca pewne, a droga do takiego leku jest długa i skomplikowana.
Naukowcy odkryli, że białko p50 stanowi czynnik rozwoju raka i wytwarzane jest w wielu komórkach ciała. Ale w obecności białka KPC1 jego stężenie rośnie, a wtedy oba białka przyczyniają się do zniszczenia komórek nowotworowych.