Recepty z teleporady do zmiany. "Nie pozwolimy igrać ze zdrowiem i życiem"

W piątek 30 czerwca Ministerstwo Zdrowia przedstawi systemowe ograniczenia dla lekarzy, które mają zapobiegać nadużyciom związanym z masowym wystawianiem e-recept w ramach tzw. teleporad.

Publikacja: 29.06.2023 09:49

Recepty z teleporady do zmiany. "Nie pozwolimy igrać ze zdrowiem i życiem"

Foto: Adobe Stock

dgk

Zmiany zapowiedział w Polsat News rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. Mają polegać na wprowadzeniu maksymalnej liczby pacjentów, których jeden lekarz może przyjąć jednego dnia.

- W piątek odbędzie się konferencja prasowa, na której poinformujemy o podjętych decyzjach. One będą daleko idące - powiedział rzecznik. - Mamy pewną medianę, czyli widzimy ilu pacjentów obsługują średnio lekarze w Polsce i myślimy o takim rozwiązaniu, które pozwoli to ustandaryzować - wyjaśnił.

Czytaj więcej

Internetowi lekarze boją się zmian

To reakcja resortu na informację  Dziennika Gazety Prawnej o małżeństwie lekarzy, które - wykorzystując możliwości związane z teleporadami - wystawiło w ciągu roku 700 tys.  e-recept, po kilkaset, a nawet kilka tysięcy dziennie. Pozwoliło im to zarobić miliony złotych. Większość lekarzy wystawia recepty ok. 60 pacjentom miesięcznie.

Ministerstwo Zdrowia  zamierza pociągnąć do odpowiedzialności lekarzy, którzy poprzez tego rodzaju praktyki narazili zdrowie pacjentów na niebezpieczeństwo.

- Lekarze u których wyryte były nieprawidłowości zmierzą się z panami i paniami w togach. Takie sprawy na pewno trafią do prokuratury. Nie pozwolimy żeby igrać z ze zdrowiem i życiem pacjentów - powiedział Wojciech Andrusiewicz. - To jest nie tylko złamanie etyki zawodowej, my identyfikujemy to jako naruszenie prawa - dodał. 

Czytaj więcej

Krótkie L4 bez lekarza. Postulat prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej
Ochrona zdrowia
„Zero tolerancji” dla agresywnych pacjentów. Szpitale oczekują zmian prawnych
Ochrona zdrowia
Wyzwania dla opieki długoterminowej będą rosnąć
Ochrona zdrowia
Będzie ostrzejsza kara za napaść na lekarza lub ratownika medycznego
Ochrona zdrowia
Lipcowe podwyżki dla pracowników ochrony zdrowia. AOTMiT zaczyna szacować koszty
Ochrona zdrowia
Alternatywa dla sanatorium? Pacjent musi więcej zapłacić, ale wybiera czas i miejsce
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem