Pacjenci mają zyskać szybką ścieżkę do otrzymania nawet 200 tys. zł

Ustawa o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi została podpisana przez Prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw - informuje Rzecznik Praw Pacjenta. Przepisy wejdą w życie 14 kwietnia.

Publikacja: 05.04.2023 12:46

Pacjenci mają zyskać szybką ścieżkę do otrzymania nawet 200 tys. zł

Foto: Adobe Stock

mat

Jak czytamy na stronie Rzecznika Praw Pacjenta, istotną nowością jest zapewnienie przedstawicielom pacjentów udziału w ocenie etycznej projektowanych badań klinicznych.

Ustawa tworzy Fundusz Kompensacyjny Badań Klinicznych, który ma zapewnić szybką ścieżkę rekompensat dla osób, które doznały szkody (uszczerbku na zdrowiu) w związku z udziałem w badaniu klinicznym. Z jego środków Rzecznik Praw Pacjenta będzie przyznawał świadczenie pieniężne w wysokości do 200 tys. zł. W przypadku śmierci uczestnika badania każdy z jego najbliższych będzie mógł z kolei otrzymać do 100 tys. zł. Fundusz obejmie szkody, do których doszło w związku z udziałem w badaniu klinicznym rozpoczętym po dniu wejścia ustawy w życie.

Po wejściu w życie nowych przepisów Rzecznik Praw Pacjenta ma opublikować na swojej stronie internetowej wzór wniosku o przyznanie świadczenia oraz praktyczne wskazówki związane z jego wnoszeniem i dochodzeniem rekompensaty.

Ustawa nakłada na Rzecznika jeszcze jeden ważny obowiązek – prowadzenie wykazu organizacji pacjentów. Chodzi o stowarzyszenia i fundacje, których cele statutowe obejmują ochronę praw pacjenta. Wykaz będzie prowadzony w formie elektronicznej i dostępny na stronie RPP. Wpis do wykazu będzie następował na wniosek organizacji. Co istotne, wpisane do wykazu organizacje będą uprawnione do zgłaszania kandydatur do udziału w pracach Naczelnej Komisji Bioetycznej oraz Komisji Odwoławczej ds. Funduszu Kompensacyjnego Badań Klinicznych. Sam wykaz będzie też źródłem aktualnych informacji dla wszystkich pacjentów oraz innych zainteresowanych osób i instytucji.

Wraz z nową regulacją w życie wejdzie także zakaz pobierania opłat od uczestników eksperymentów medycznych.

Czytaj więcej

Badania kliniczne po nowemu
Ochrona zdrowia
„Zero tolerancji” dla agresywnych pacjentów. Szpitale oczekują zmian prawnych
Ochrona zdrowia
Wyzwania dla opieki długoterminowej będą rosnąć
Ochrona zdrowia
Będzie ostrzejsza kara za napaść na lekarza lub ratownika medycznego
Ochrona zdrowia
Lipcowe podwyżki dla pracowników ochrony zdrowia. AOTMiT zaczyna szacować koszty
Ochrona zdrowia
Alternatywa dla sanatorium? Pacjent musi więcej zapłacić, ale wybiera czas i miejsce
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem