Rodzaj terapii łuszczycy zależy od wielu czynników, w tym przede wszystkim od ogólnego stanu pacjenta i chorób towarzyszących. Eksperci Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego w opublikowanych konsensusach zawarli wskazówki dotyczące leczenia pacjentów przed włączeniem leków biologicznych.
Zgodnie z nimi, jeżeli po trzech miesiącach fototerapii nie uzyska się kontroli choroby ocenianej na podstawie kilku wskaźników: PASI >10 (ang. Psoriasis Area and Severity Index), BSA >10 (ang. Body Surface Area) lub DLQI >10 (ang. Dermatology Life Quality Index) oraz po wykluczeniu przeciwskazań, lekarz dermatolog powinien rozważyć włączenie leku ogólnego – metotreksatu lub cyklosporyny lub acytretyny. Ich działanie, ogólnie mówiąc, moduluje odpowiedź immunologiczną w łuszczycy, leki te działają przeciwzapalnie, normalizują procesy rogowacenia w chorobie.
Pewną alternatywą jest także zastosowanie inhibitora enzymu wewnątrzkomórkowego fosfodiesterazy typu 4 (PDE4) – apremilastu. Poprzez blokowanie PDE4 apremilast zmniejsza w organizmie poziom cytokin (związków regulujących działanie komórek odporności – „Rz"), dzięki czemu zmniejsza się stan zapalny i inne objawy łuszczycy oraz łuszczycowego zapalenia stawów.
Niepotrzebne utrudnienia
W Polsce mamy odpowiednią liczbę specjalistów z zakresu dermatologii. Teoretycznie pacjenci powinni mieć dostęp do pełnej diagnostyki i leczenia. Niestety, przedwczesne i jak się okazało w praktyce niecelowe było wprowadzenie skierowań do dermatologów. Obecnie pacjent najpierw musi zgłosić się do lekarza medycyny rodzinnej, a dopiero później ze skierowaniem może udać się do dermatologa. Nierzadko się zdarza, że lekarz medycyny rodzinnej sam podejmuje próby leczenia chorób skóry, co z jednej strony zamazuje obraz kliniczny, a z drugiej oddala moment, kiedy pacjent może uzyskać fachową pomoc od dermatologa.
Tymczasem, szybka diagnostyka, czy też ocena nasilenia choroby, ma istotne znaczenie między innymi w przypadkach łuszczycy stawowej. Nie wszyscy lekarze medycyny rodzinnej znają chociażby skórne czynniki prognostyczne rozwoju łuszczycy stawowej, wobec czego w trakcie porady nie potrafią ich dostrzec.