Opieka w pakiecie

Szpitale i przychodnie będą współdziałać w leczeniu, zamiast konkurować.

Publikacja: 14.12.2015 18:07

Opieka w pakiecie

Foto: Rzeczpospolita/Paweł Gałka

Pacjent niepozostawiony sam sobie po wyjściu z placówki medycznej, ale „zaopiekowany" przez profesjonalistę medycznego, który będzie go przeprowadzał przez kolejne etapy terapii – to jeden z głównych pomysłów nowego ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła na organizację opieki zdrowotnej.

Wedle tego rozwiązania NFZ przestałby płacić placówkom medycznym za pojedyncze zabiegi medyczne i konsultacje z lekarzami, tzw. procedury. W zamian za to płatnik miałby finansować pakiety skoordynowanej opieki zdrowotnej. Mogłyby ją prowadzić przychodnie we współpracy ze szpitalami.

– Dzięki temu chory miałby zapewnioną ciągłość opieki, np. po pobycie w szpitalu. Dziś bardzo wielu pacjentów po wyjściu ze szpitala jest zagubionych. W skomplikowanym i zbiurokratyzowanym systemie ochrony zdrowia chory człowiek ma problem, aby się zapisać do lekarza specjalisty czy na rehabilitację. Poszczególne placówki często nie są zainteresowane współdziałaniem ze sobą – mówi „Rz" minister Konstanty Radziwiłł.

Ministerstwo rozważa dwa rozwiązania. W pierwszym fundamentem skoordynowanej opieki byłby lekarz rodzinny współpracujący ze specjalistami np. przy opiece nad chorymi cierpiącymi na choroby przewlekłe. Są także takie systemy na świecie, w których ta koordynacja idzie dużo dalej. Lekarz pierwszego kontaktu dostaje określoną pulę pieniędzy na konsultacje u specjalisty, czasem także na opiekę szpitalną. Oznacza to, że staje się wtedy organizatorem leczenia pacjenta i odpowiada za nie. Drugie rozwiązanie mogłoby polegać na tym, że opiekę nad pacjentem, np. po wyjściu ze szpitala, organizuje placówka, w której był hospitalizowany.

Opieka skoordynowana sprawdziłaby się np. w kardiologii. Mogłaby poprawić drugi etap leczenia po zawale. Wyniki naszych szpitali w oddziałach kardiologicznych są bowiem na światowym poziomie, a śmiertelność pacjentów z przewlekłą niewydolnością serca lokuje nas na jednym z ostatnich miejsc w europejskich rankingach. Pakiety opieki mogłyby też pomóc pacjentom psychiatrycznym. Teraz chorzy po opuszczeniu placówki pozostają sami. Nie ma dla nich oferty pomocy psychologa ani ośrodków opieki dziennej.

– To dobre rozwiązanie. Współpraca przychodni i szpitala będzie zależała jednak od tego, jak taki pakiet zostanie opisany. Musi się w nim znaleźć podział zadań dla placówek medycznych wraz ze wskazaniem, kto pełni rolę placówki koordynującej leczenie pacjenta – mówi Agnieszka Pachciarz, była prezes NFZ. Wskazuje, że wprowadzenie pakietów powinno się wiązać z dokładnym rozliczaniem szpitali i przychodni z poszczególnych zadań, na które dostały pieniądze.

Ważnym elementem opieki skoordynowanej musiałyby być szpitale. Te niestety teraz, zamiast ze sobą współpracować, przerzucają się kosztami, czyli trudnym pacjentem.

Pakiety opieki koordynowanej mogłyby to zmienić. – W ramach konsorcjum szpitale powiatowe mogą współpracować ze szpitalem wojewódzkim, w którym pacjenci mają możliwość korzystania ze specjalistycznego sprzętu. To właśnie obniża ryzyko przerzucania kosztów z jednego szpitala na drugi – mówi minister Radziwiłł.

Sami lekarze rodzinni nie są już jednak tak optymistycznie nastawieni do tego rozwiązania. – Konsorcja przychodni i szpitali trudno będzie szybko stworzyć. Trzeba zacząć od umacniania filaru, czyli przychodni rodzinnych, i poszerzania zakresu badań, jakie mogą one samodzielnie robić – mówi Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Przedstawiciele szpitali mają jednak inne zdanie. – Szpitale powiatowe, wojewódzkie i przychodnie rodzinne można zmobilizować do kooperacji poprzez odpowiednie zachęty finansowe – mówi Marek Wójcik, ekspert ds. zdrowia Związku Powiatów Polskich.

A prof. Jarosław Fedorowski, zarządzający Polską Federacją Szpitali, dodaje, że opieka koordynowana to przyszłość. – Ten system mają Amerykanie i doskonale się on sprawdza w praktyce. Pacjent ma bowiem zapewnioną ciągłość opieki, a placówki medyczne dzielą pomiędzy siebie zadania opieki nad nim i optymalizują tym samym koszty leczenia – uważa prof. Fedorowski.

Zdrowie
Potrzebujesz dofinansowania do protezy lub rehabilitacji? Fundacja Poland Business Run szuka beneficjentów!
Zdrowie
Pilotażowy program tabletki „dzień po” w aptekach bez spektakularnych efektów
Zdrowie
Czy grozi nam medyczny blackout?
Zdrowie
Badanie CeZ: Z narzędzi AI korzysta niecałe 5 proc. podmiotów leczniczych w Polsce
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Zdrowie
Paweł Walicki, CMP: Profilaktyka powinna znaleźć się w gestii lekarza rodzinnego
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne