Tajemnica zawodowa a obowiązek raportowania schematów podatkowych

Ministerstwo Finansów odpowiada na wątpliwości RPO dotyczące ograniczenia tajemnicy zawodowej doradców podatkowych, radców prawnych i adwokatów.

Aktualizacja: 10.01.2018 14:51 Publikacja: 10.01.2018 09:53

Tajemnica zawodowa a obowiązek raportowania schematów podatkowych

Foto: 123RF

Aktualnie Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie przepisów zobowiązujących doradców podatkowych, radców prawnych i adwokatów do udzielania fiskusowi informacji o podejrzanych schematach optymalizacyjnych swoich klientów.

Jak informuje  RPO - w swoim wystąpieniu generalnym skierowanym do resortu finansów wyraził swoje zaniepokojenie wobec rozważanych propozycji ingerencji w tajemnicę zawodową osób wykonujących zawody zaufania publicznego.

W odpowiedzi udzielonej Rzecznikowi, Ministerstwo przyznało, że kwestia ochrony zachowania tajemnicy zawodowej osób wykonujących zawody zaufania publicznego jest istotnym atrybutem tej profesji. Tym samym, może budzić kontrowersje i wątpliwości. Dlatego też, w tym obszarze prowadzone były konsultacje podatkowe, których wynik zostanie w najbliższym czasie upubliczniony.

Zdaniem Ministerstwa za słusznością i koniecznością wprowadzenia do porządku prawnego obowiązku raportowania schematów podatkowych przemawiają wnioski z analizy dotychczasowej praktyki. Wskazano na masowość teoretycznego opracowywania schematów podatkowych, które następnie są wielokrotnie wykorzystywane u zainteresowanych klientów np. schematy z wykorzystaniem spółek komandytowo-akcyjnych czy grup kapitałowych.

Ministerstwo wskazało, że proponowane rozwiązania w zakresie wprowadzenia obowiązku raportowania schematów podatkowych mają na celu pozyskanie przez organy informacji na wcześniejszym etapie niż dotychczas. Mają pomóc szybciej i efektywniej reagować na dostrzeżone nieprawidłowości.

Aktualnie rozważane jest wprowadzenie obowiązku raportowania informacji o schematach podatkowych z uwzględnieniem lub z wyłączeniem danych, które identyfikują podmioty uczestniczące lub mające uczestniczyć w schemacie podatkowym przez podmiot wykonujący zawód zaufania publicznego. Resort rozważa też możliwość określenia obowiązku raportowania schematu przez samego podatnika z jednoczesnym wskazaniem zobowiązania podmiotu profesjonalnego do pisemnego poinformowania klienta o obowiązku przekazania takiej informacji.

Na obecną chwilę nie podjęto jeszcze żadnych decyzji o końcowym kształcie rozwiązań legislacyjnych w tym obszarze. Ministerstwo zapewniło, że projektowane przepisy będą uwzględniać przeprowadzone konsultacje podatkowe, rozwiązania międzynarodowe oraz doświadczenia państw stosujących już takie rozwiązania.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo