Stowarzyszenie Prokuratorów „Lex super omnia” apeluje do sędziów Sądu Najwyższego

Wasze pozostanie w Sądzie Najwyższym będzie gwarancją zachowania niezawisłości sędziowskiej, rzetelności, oraz uczciwości - piszą w apelu prokuratorzy ze Stowarzyszenia „Lex super omnia”.

Aktualizacja: 20.01.2018 11:09 Publikacja: 20.01.2018 10:12

Stowarzyszenie Prokuratorów „Lex super omnia” apeluje do sędziów Sądu Najwyższego

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński

Apel dotyczy wchodzącej wkrótce w życie nowej ustawy o Sądzie Najwyższym.

Określa ona wiek przechodzenia sędziego SN w stan spoczynku na 65 lat, co będzie skutkować koniecznością odejścia ok. 40% kadry orzekającej. - Nie sposób doszukać się merytorycznego uzasadnienia dla takiego rozwiązania, chyba że zamiarem prawodawcy jest dokonanie zasadniczych zmian kadrowych w Sądzie Najwyższym - wskazują prokuratorzy.

Jak zaznaczają, potwierdzeniem tej tezy jest zapis ustawy, dający możliwość przejścia w stan spoczynku sędziom, którzy nie osiągnęli wskazanego wieku, o ile oczywiście złożą stosowny wniosek. -  Rozwiązanie to może wydawać się atrakcyjne, jednak w tym przypadku należy je odczytywać jako próbę oddziaływania na morale sędziów i stworzenia optymalnych warunków dla dokonania zaplanowanych zmian kadrowych - zauważają śledczy zrzeszeni w stowarzyszeniu „Lex super omnia".

Jak czytamy w apelu, prokuratorzy jako pierwsi poznali metody działania aktualnej władzy, które ukierunkowane są na zasadniczą przebudowę instytucjonalną Państwa oraz zagwarantowanie sobie możliwości oddziaływania na wszystkie instytucje.

- Z tego też powodu Stowarzyszenie Prokuratorów „Lex Super Omnia" mając na uwadze konieczność zachowania standardów demokratycznego państwa prawnego jak również stabilności orzecznictwa Sądu Najwyższego, zwraca się do wszystkich sędziów Sądu Najwyższego, którzy nie osiągnęli wieku 65 lat, aby powstrzymali się od korzystania z przyznanego im uprawnienia - piszą prokuratorzy.

- Wasze pozostanie w Sądzie Najwyższym będzie gwarancją zachowania niezawisłości sędziowskiej, rzetelności, oraz uczciwości, a ponadto szacunku dla tych wszystkich obywateli, którzy dostrzegają niebezpieczeństwa zachodzących przemian i dotychczas trwali i będą trwać w obronie Konstytucji, praworządności i zasad państwa prawa - dodają.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo