Sąd: adwokatura nie jest zobligowana do stosowania sankcji ostrzejszych, niż przewidziane ustawami lustracyjnymi

Celem ustawodawcy nie było usunięcie z grona adwokatów wszystkich osób, które ujawniły swoją współpracę z organami bezpieczeństwa PRL, zatem i adwokatura nie jest zobligowana do stosowania sankcji ostrzejszych, niż przewidziane ustawami lustracyjnymi – wskazał w wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Aktualizacja: 19.04.2018 12:11 Publikacja: 19.04.2018 11:53

Sąd: adwokatura nie jest zobligowana do stosowania sankcji ostrzejszych, niż przewidziane ustawami lustracyjnymi

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Stowarzyszenie Z. zwróciło się do Okręgowej Rady Adwokackiej o skreślenie M.E. z listy adwokatów. Wniosek ten został oparty na ujawnionej w 1999 r. w Monitorze Polskim informacji, że mec. E. był tajnym i świadomym współpracownikiem organów bezpieczeństwa PRL.

Okręgowa Rada Adwokacka odmówiła jednak wszczęcia postępowania, stwierdzając, że Z. - stowarzyszenie zwykłe nie posiada przymiotu organizacji społecznej i strony, o jakiej mowa w przepisach kodeksu postępowania administracyjnego. Jak zaznaczono, fakt złożenia oświadczenia lustracyjnego przez adwokata E. był przedmiotem postępowania przed ORA, które objęło badanie przesłanek, wskazanych w treści wniosku Z. Prowadzenie kolejnego postępowania (niejako lustracyjnego) w tej samej sprawie ORA uznała więc za bezprzedmiotowe.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo