Prezesi sądów apelacyjnych mieli obowiązek udostępnienia oświadczeń w Biuletynie Informacji Publicznej do 30 czerwca. To efekt rewolucji w ustawach komorniczych.
Artykuł 32 ustawy z 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych został stworzony na wzór reguł dotyczących sędziów i ma stanowić gwarancję wypełnienia przez komorników obowiązków etyczno-moralnych. Istnieje jednak znaczna różnica między komornikami a pozostałymi funkcjonariuszami publicznymi. Komornicy nie otrzymują żadnych należności z budżetu państwa, co mogłoby uzasadniać jawność zgromadzonych majątków. Informacje z oświadczenia, na wniosek komornika, mogą zostać objęte przez prezesa sądu apelacyjnego ochroną przewidzianą dla informacji niejawnych o klauzuli „zastrzeżone", jeśli ich ujawnienie mogłoby spowodować zagrożenie dla komornika lub jego najbliższych.
Czytaj także: Komornicy odchodzą z zawodu
Dylemat, czy komornicy to funkcjonariusze publiczni czy przedsiębiorcy, został rozstrzygnięty rewolucyjną reformą ustaw komorniczych, która zakwalifikowała ich do grona funkcjonariuszy, bo siedzibę mają zawsze przy sądzie i wykonują funkcję egzekwowania prawa. Mogą utrzymywać się wyłącznie z wynagrodzenia za pracę w kancelarii. Dorobić wolno im tylko pracą naukowo-dydaktyczną. Mimo to, w zakresie przychodów i kosztów podatkowych do komorników stosuje się te same zasady co do osób prowadzących działalność gospodarczą.
Oświadczenie majątkowe komornik będzie składał przed objęciem stanowiska, w trakcie obejmowania stanowiska do 30 kwietnia każdego roku (według stanu majątku na 31 grudnia roku poprzedniego) oraz w terminie 30 dni od zwolnienia stanowiska.