Takie są główne propozycje zmian [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=269316]ustawy o doradztwie podatkowym[/link]. Projekt nowelizacji jest już po uzgodnieniach międzyresortowych. W najbliższych tygodniach ma on trafić do Sejmu.
[srodtytul]Tajemnica i reklama[/srodtytul]
Nowela wprowadza dla doradców podatkowych nieograniczony w czasie obowiązek dochowania tajemnicy zawodowej. W tym celu zaproponowano dodanie do art. 37 ustępu 1a, który taki nieograniczony obowiązek wprowadza. Co więcej poprzez zmianę art. 180 § 2 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=75001]kodeksu postępowania karnego[/link] doradcy podatkowi staną się – na równi z notariuszami, adwokatami, radcami prawnymi, lekarzami oraz dziennikarzami – osobami zobowiązanymi do zachowania tajemnicy zawodowej, które mogą być przesłuchiwane co do faktów objętych tą tajemnicą tylko wówczas, gdy jest to niezbędne dla dobra wymiaru sprawiedliwości, a okoliczność nie może być ustalona na podstawie innego dowodu. W efekcie w postępowaniu przygotowawczym o przesłuchaniu doradcy podatkowego będzie decydował sąd (art. 4 projektu).
Nowością będzie też umożliwienie doradcom zakładania spółek wspólnie z adwokatami, radcami prawnymi i biegłymi rewidentami (czyli tzw. spółek multidyscyplinarnych) oraz wykonywania zawodu w spółce komandytowo-akcyjnej.
Członkowie tej wciąż młodej korporacji mają też zyskać prawo do reprezentowania klientów przed organami administracji publicznej w sprawach celnych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej, związanej z tymi obowiązkami. Innym nowym rozwiązaniem ma być substytucja, czyli wprowadzenie rozwiązań umożliwiających udzielanie przez doradców podatkowych zastępstwa procesowego innemu doradcy podatkowemu, adwokatowi lub radcy prawnemu.