Łączenie zawodu radcy prawnego i biegłego rewidenta

Przepisy o radcach prawnych i biegłych rewidentach nie precyzują kwestii łączenia ze sobą tych dwóch zawodów. Pozostaje tylko problem etyki

Publikacja: 06.05.2011 13:41

Każdy radca będzie musiał zdobyć 40 punktów w trzyletnim cyklu szkoleniowym

Każdy radca będzie musiał zdobyć 40 punktów w trzyletnim cyklu szkoleniowym

Foto: www.sxc.hu

Czy można łączyć zawód radcy prawnego i biegłego rewidenta?

Żaden przepis zarówno w ustawie o biegłych rewidentach jak i w ustawie o radcach prawnych nie zakazuje jednoczesnego wykonywania tych dwóch zawodów.

Ustawa o radcach prawnych nie wymienia zawodu biegłego rewidenta jako jednego z tych, który uniemożliwia wpisanie go na listę radców. Również ustawa o biegłych rewidentach nie zakazuje osobie będącej radcą prawnym przystąpienia do egzaminu na biegłego rewidenta.

Powstaje jednak pytanie, co w sytuacji gdy radca prawny, który jest jednocześnie biegłym rewidentem, udziela pomocy prawnej firmie X, po czym otrzymuje polecenie przeprowadzenia w tej firmie kontroli finansowej?

O komentarz poprosiliśmy Krajową Radę Radców Prawnych.

Przy rozpatrywaniu możliwości jednoczesnego wykonywania zawodu radcy prawnego i biegłego rewidenta należy mieć na uwadze, czy nie zachodzą ograniczenia wynikające z Kodeksu Etyki Radcy Prawnego - mówi Jan Łoziński, wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych. -  Kodeks Etyki Radcy Prawnego wskazuje podstawowe wartości zawodu, których przestrzeganie jest obowiązkiem radcy prawnego. Podstawowymi wartościami są: niezależność radcy prawnego, unikanie konfliktu interesów oraz zachowanie tajemnicy zawodowej. Radca prawny obowiązany jest także dbać o godność zawodu.

Jeżeli wykonywanie innego zawodu, równolegle obok wykonywania zawodu radcy prawnego, wpływałoby w sposób ujemny na te wartości i obowiązki wynikające z Kodeksu Etyki Radcy Prawnego, to wówczas radca prawny, jeżeli chce wykonywać swój zawód powinien powstrzymać się od wykonywania tego innego zawodu, gdyż inaczej popadłby w kolizję z zasadami etyki wykonywania zawodu radcy prawnego - mówi wiceprezes KRRP. - Każdy radca prawny chcący wykonywać jednocześnie inny zawód, musi sam sobie odpowiedzieć, czy wykonywanie tego drugiego zawodu nie stoi w sprzeczności z tymi zasadami.

Dlatego, pomijając uregulowania ustawowe w takiej sytuacji należy kierować się także kodeksem etyki zawodowej.

Podstawa prawna:

- ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 10, poz. 65 z późn. zm.),

- ustawa z dnia 7 maja 2009 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym (Dz. U. z 2009 r. Nr 77, poz. 649 z późn. zm.)

Czy można łączyć zawód radcy prawnego i biegłego rewidenta?

Żaden przepis zarówno w ustawie o biegłych rewidentach jak i w ustawie o radcach prawnych nie zakazuje jednoczesnego wykonywania tych dwóch zawodów.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo