Na te zakazane obecnie zachowania ma zezwalać nowy kodeks etyki korporacyjnej. Jego projekt przygotowała komisja etyki zawodowej przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.
Nowa regulacja ma zastąpić obowiązujący zbiór zasad etycznych, z którego jednak przejmuje większość unormowań. Jak wyjaśniają twórcy projektu, nowości mają dostosować reguły wykonywania zawodu do realiów technologicznych (Internet) oraz demograficznych (wzrost liczby członków korporacji).
– Technologie przynoszą nowe pytania i chcemy, żeby adwokaci mieli na nie odpowiedzi – tłumaczy Jakub Jacyna, przewodniczący komisji. Za jedną z najważniejszych propozycji projektu uznaje on określenie granic swobody wypowiadania się adwokata o prowadzonej sprawie: powinien zachować umiar i oględność w wypowiedziach dla dziennikarzy. – Chodzi o to, aby adwokaci nie zmieniali się w rzeczników prasowych klientów ani nie promowali się w mediach – mówi.
Są jednak również rozwiązania liberalizujące, np. zezwolenie adwokatom na pełnienie funkcji syndyka, nadzorcy sądowego, likwidatora, kuratora, członka rady nadzorczej spółki, zarządu spółdzielni.