Funkcja prawnika przedsiębiorstw jest bardzo blisko związana z biznesem. Obszar prawny w przedsiębiorstwach stał się równorzędny innym funkcjom zarządczym – wynika z najnowszego raportu „Prawnicy przedsiębiorstw w centrum procesów biznesowych" przygotowanewego przez PwC i Polskie Stowarzyszenie Prawników Przedsiębiorstw. Dowodzi on, że rosnąca rola prawników przedsiębiorstw jest wynikiem co najmniej kilku czynników.
Nowe ryzyka
Pojawia się wiele nowych ryzyk regulacyjnych. Dotąd wiązały się one wyłącznie z określonymi branżami, np. z sektorem finansowym czy farmaceutycznym. Dziś są też obecne w innych obszarach gospodarki.
Zainteresowanie nowymi technologiami wśród prawników przedsiębiorstw wzrosło w porównaniu z 2016 r. Obecnie 86 proc respondentów badania twierdzi, że widać wzrost znaczenia nowych technologii dla działów prawnych. Co ciekawe, prawnicy firm deklarują dużą otwartość na nowe technologie, ale pod warunkiem że narzędzia te pozwalają na współpracę z biznesem oraz usprawniają pracę i zwiększają efektywność. Kluczowym czynnikiem jest tu integracja nowych rozwiązań technologicznych z działalnością całej firmy. Szczególnie pożądana jest implementacja narzędzi, które usprawnią pracę na styku działu prawnego i biznesu. Trzy czwarte badanych oczekuje od technologii efektywności.
Czytaj też: Raport: większość prawników in-house zadowolonych z miejsca pracy
Podstawową rolą działu prawnego jest zarządzanie portfolio umów, w tym obszarze należy się spodziewać największej gotowości na inwestycje technologiczne. Przekonanie to znajduje potwierdzenie w odpowiedziach uczestników najnowszego badania – aż 84 proc. z nich wskazuje elektroniczny obieg dokumentów oraz wdrożenie systemów z bazami dokumentów czy projektów jako technologie ważne dla efektywnej pracy prawnika przedsiębiorstwa. Następne miejsce w tej kategorii zajmuje rozwiązanie ściśle związane z procesem wdrożenia elektronicznego obiegu dokumentów, tj. podpis elektroniczny (71 proc. odpowiedzi).