Nieoczekiwana zmiana miejsc na podium rankingu kancelarii prawniczych

Kancelaria CMS to obecnie największy zespół prawników w Polsce. Dotychczasowy lider – polskie biuro Dentons – po raz pierwszy od 12 lat spadło na pozycję drugą. Na trzecim miejscu mocno trzyma się DZP.

Aktualizacja: 20.06.2024 10:24 Publikacja: 19.06.2024 18:31

W klasyfikacji wielkościowej na podium stanęli partnerzy zarządzający zwycięskiej trójki (od prawej)

W klasyfikacji wielkościowej na podium stanęli partnerzy zarządzający zwycięskiej trójki (od prawej): Andrzej Pośniak (CMS) Bartłomiej Kordeczka (Dentons), Krzysztof A. Zakrzewski (DZP)

Foto: Rzeczpospolita

Rankingowa gala w hotelu Verte w Warszawie znów była okazją do wyjątkowego spotkania prawników. W jednym miejscu i czasie udało się zgromadzić przedstawicieli nagrodzonych kancelarii i zaproszonych gości. Wszystkich powitała Anna Zejdler, kierująca serwisem Kobieta.rp.pl, a prezes Wydawnictwa Gremi Media Maciej Maciejowski życzył prawnikom stabilności i przewidywalności systemu prawa, który wspierać będzie silne, bezpieczne państwo. Następnie na scenę wyszedł minister sprawiedliwości prokurator generalny Adam Bodnar.

- Jesteśmy w okresie przejściowym, w wymiarze sprawiedliwiości ostatnio wiele się dzieje. W resorcie sprawiedliwości staramy się robić wszystko, by zagwarantować bezpieczeństwo prawne obywateli. Natomiast ustabilizowanie sytuacji prawnej zależy tak naprawdę od ustawodawcy. Od niego zależy jak długo potrwa ten okres przejściowy - zaznaczył Adam Bodnar.

Czytaj więcej

Ranking kancelarii prawniczych „Rzeczpospolitej”. Relacja z gali wręczania nagród

Najwięksi w Polsce zmniejszyli zespół

Nie da się ukryć, że to przetasowanie w pierwszej trójce polskich gigantów wynika z okrojenia dwóch zespołów. Największy spadek liczby prawników zanotował Dentons. W ubiegłym roku zatrudniał jeszcze 240 prawników, z których 156 to adwokaci i radcowie. W tym roku kancelaria zgłosiła 199 prawników, z czego 122 z uprawnieniami. Zespół zmniejszył się zatem aż o 41 osób.

Niewielka redukcja zatrudnienia nie ominęła też kancelarii Domański Zakrzewski Palinka (DZP). Z ubiegłorocznej liczby 193 prawników ogółem ubyło 9 osób. Ze 108 do 116 wzrosła jednak liczba adwokatów i radców.

Zwycięzca klasyfikacji wielkościowej, kancelaria CMS, jako jedyna zwiększyła zatrudnienie - rok temu pracowało dla niej 211 prawników (131 z uprawieniami), w tym roku jest ich 226 (139 z uprawnieniami).

Jednak w naszym rankingu kancelarie rywalizują nie tylko wielkością.

355 kancelarii

wzięło udział w rankingu, z czego 205 to firmy spoza Warszawy

Czytaj więcej

Ranking kancelarii: Zmiana na szczycie, wielkie migracje i konsekwentne wzrosty

Prymusi wśród najlepszych

W jakościowej części rankingu największe emocje towarzyszą kategorii Rekomendacje, w której wyłaniamy najlepszych prawników oraz całe zespoły specjalistów w jednym z 19 obszarów obsługi prawnej. Kandydatów na liderów rekomendacji zgłasza środowisko prawnicze. Potem są oni oceniani przez redakcyjne kapituły. O zwycięstwie decydują m.in. osiągnięcia, pozycja w międzynarodowych rankingach oraz opinia prawników przedsiębiorstw i ekspertów z rynków kapitałowych.

Po raz drugi w tym roku konkurs został podzielony na dwie części – dla dużych kancelarii liczących ponad 50 prawników, i mniejszych, do 50 prawników.

Wśród tych pierwszych wyraźnym liderem klasyfikacji zespołowej w aż sześciu dziedzinach została kancelaria Rymarz Zdort Maruta. Może też pochwalić się nagrodami indywidualnymi dla swoich prawników w siedmiu obszarach.

Na kolejnym miejscu jest grupa sześciu kancelarii, które mają po cztery rekomendacje zespołowe: Domański Zakrzewski Palinka, Sołtysiński Kawecki & Szlęzak, Dentons, Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy, Clifford Chance i Gessel Koziorowski. W klasyfikacji indywidualnej na Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy (sześć wskazań indywidualnych; łącznie dziesięć) zajęła pozycję drugą przed Clifford Chance (pięć wskazań indywidualnych; łącznie dziewięć).

W dywizji drugiej, tj. kancelarii liczących do 50 prawników, najwięcej wyróżnień zespołowych mają kancelarie Rö Radwan-Röhrenschef Petruczenko oraz KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy. Obie otrzymały po cztery takie rekomendacje.

Tuż za nimi uplasowały się trzy kancelarie, które mają po trzy rekomendacje zespołowe: RKKW – Kwaśnicki, Wróbel & Partnerzy, MFW Fiałek oraz Kondracki Celej Adwokaci. Dwie pierwsze otrzymały także po trzy wskazania dla indywidualnych prawników (czyli w sumie sześć), a trzecia dwa wskazania indywidualne (łącznie pięć)

8083 prawników

pracuje w 331 firmach ujętych w klasyfikacji wielkościowej

Czytaj więcej

Najlepsi prawnicy na rynku. Rekomendacje rankingu "Rzeczpospolitej"

Kunsztowne transakcje

Nie mniejszym zainteresowaniem środowiska prawniczego cieszą się nagrody za najważniejsze transakcje minionego roku. Zgłoszenia nadesłane przez kancelarie poddane są szczegółowej ocenie kapituły złożonej ze znawców rynku, m.in. przedstawicieli banków i funduszy inwestycyjnych. Kapituła wyłoniła w sumie zwycięzców w ośmiu kategoriach: fuzje, przejęcia, private equity; rynki kapitałowe – transakcje na akcjach; finansowanie dłużne; restrukturyzacja; transakcje zagraniczne; nieruchomości; venture capital; transakcja nowe technologie i innowacje.

A nagradzane są kancelarie, które były w stanie oddać do dyspozycji swoich klientów zespoły doświadczonych prawników, kompetentnych w wielu dziedzinach prawa i znających biznes. Najwięcej takich transakcji, bo aż 4, miała na swoim koncie kancelaria Rymarz, Zdort, Maruta.

Za najważniejszą transakcję 2023 r. kapituła uznała nabycie przez włoską spółkę Gruppo San Donato większościowego pakietu akcji spółki American Heart of Poland, zajmującej się opieką sercowo-naczyniową. Przy jej zawarciu doradzały aż cztery kancelarie: Clifford Chance, Głuchowski, Siemiątkowski, Zwara i Partnerzy, Rymarz, Zdort, Maruta, Wachta, Gasiński, Her i Wspólnicy oraz Dentons.

O krok od zdobycia tytułu transakcji roku była finalizacja bardzo skomplikowanej, przygotowywanej od kilku lat transakcji finansowania dłużnego Baltic Power, czyli największego finansowania typu project finance farm wiatrowych offshore w UE. Baltic Power i kanadyjska firma Northland Power zawierała umowy kredytowe z konsorcjum 25 banków. Transakcję obsługiwały kancelarie Linklaters Poland oraz SSW Spaczyński, Szczepaniak i Wspólnicy.

Czytaj więcej

Kto obsługiwał najważniejsze transakcje w 2023 r.

Kto wziął najwięcej z puli nagród

Tak jak w poprzedniej edycji rankingu, postanowiliśmy policzyć, które kancelarie zdobyły najwięcej wyróżnień zespołowych oraz indywidualnych, dla swoich prawników. Ubiegłoroczną pierwszą pozycję utrzymał zespół Rymarz, Zdort, Maruta. Ze środowej gali przedstawiciele tej kancelarii zabrali 15 dyplomów – tylko o jeden mniej niż w 2023 roku.

Na drugiej pozycji uplasował się zespół Clifford Chance z jedenastoma dyplomami (rok temu 15) , a na trzeciej jest kancelaria Dentons wyróżniona 10 razy (w ub. r. – 11)

Czytaj więcej

Najlepsi z najlepszych w branży prawniczej 2024

AI jeszcze nie zdominowała prawników

Już siódmy rok przyznajemy nagrody za innowacyjne rozwiązania oraz technologie stosowane przez polskie firmy prawnicze. W tym roku kapituła konkursu zwróciła uwagę na mniejsze zainteresowanie polskich firm prawniczych wykorzystaniem możliwości sztucznej inteligencji. Nie przyznała też nagrody głównej. Wyróżniła jednak pięć kancelarii, które wykazały się innowacyjnością w różnych obszarach.

Kancelaria Lubasz i Wspólnicy oraz PwC Legal zostały wyróżnione za wspomaganie pracy prawniczej, Affre i Wspólnicy - za nowoczesne rozwiązania w zarządzaniu kancelarią. Za innowacyjny marketing doceniona została kancelaria PragmatIQ Kancelaria Prawna Szymkowiak. Z kolei PCS Paruch Chruściel Schiffter Stępień Kanclerz | Littler otrzymuje dwa wyróżnienia: za produkt dla klienta oraz niestandardowe podejście do innowacji.

Czytaj więcej

Wyróżnienia za innowacyjne rozwiązania w 2023 roku

Jeden profil, fachowa pomoc

Liczba zatrudnionych prawników nie ma znaczenia w klasyfikacji, która adresowana jest do kancelarii prawniczych wyspecjalizowanych w jednym obszarze obsługi prawnej: działalność windykacyjna, działalność odszkodowawcza, obsługa roszczeń frankowiczów, usługi prawnicze w formule direct. Niektóre z nich zatrudniają ekspertów z zupełnie innych dziedzin wiedzy, którzy wspomagają prawników. Postanowiliśmy, że o zwycięstwie będą tu decydować twarde dane, np. liczba zakończonych postępowań czy odzyskanych wierzytelności, co może, ale nie musi mieć związku z wielkością zespołu.

Okazuje się, że w trzech z czterech branż liderami są kancelarie z Wrocławia:

- Bochenek, Ciesielski i Wspólnicy wśród kancelarii obsługujących roszczenia kredytobiorców,

- Łebek, Madej i Wspólnicy w dziedzinie roszczeń odszkodowawczych,

- RAVEN P. Krupa w dziedzinie windykacji.

Wrocławską dominantę przełamuje lider usług prawniczych w formule direct - sopocka firma LexSecure 24h Opieka Prawna Komar-Komarowski.

Czytaj więcej

Nowe Prawo. Eksperci nie tylko z prawniczą wiedzą

Satysfakcja zamiast honorarium

Co roku rankingowi towarzyszy ważny konkurs organizowany przez „Rzeczpospolitą” i Centrum Pro bono przy Fundacji Uniwersyteckich Poradni Prawnych. Nagradzamy kancelarie, które nie zapominają o potrzebujących i charytatywnie im pomagają. Taka pomoc najczęściej polega na bezpłatnym doradztwie, obsłudze prawnej, ale często przyjmuje też postać finansową.

Wszystkie te formy czynienia dobra realizują kancelarie, które wyróżniliśmy w 2024 r.: Axelo z Rzeszowa oraz kancelarię SZW Legal z Wrocławia.

Czytaj więcej

Pro bono. Prawnicy o dobrych sercach z Rzeszowa i Wrocławia
Nagroda specjalna z okazji 20-lecia w UE

W tym roku minęła 20. rocznica akcesji Polski do UE. Polscy prawnicy pomogli ją przygotować i przeprowadzić, a teraz doradzają w zakresie wdrażania europejskich dyrektyw i pilnują przestrzegania unijnych przepisów. Redaktor Naczelny „Rzeczpospolitej” Bogusław Chrabota postanowił z tej okazji przyznać własną specjalną nagrodę. Jej laureatami zostali: - prof. Stanisław Sołtysiński - człowiek instytucja i niekwestionowany autorytet w zakresie prawa cywilnego, własności intelektualnej, prawa handlowego oraz prawa inwestycji zagranicznych, współtwórca kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak. To on reprezentował polski rząd najpierw w negocjacjach w sprawie stowarzyszenia Polski ze Wspólnotą Europejską, a następnie swoją wiedzą i doświadczeniem wspomagał go podczas rozmów w sprawie przystąpienia do UE; - mec. Cezary Żelaźnicki - za pionierskie wykorzystanie technologii (w tym opartej na sztucznej inteligencji) i udaną transformację kancelarii PwC, w której jest partnerem, do świata cyfrowego . 

Czytaj więcej

Budowa stabilnego systemu prawnego. Profesor Stanisław Sołtysiński wyróżniony w Rankingu "Rzeczpospolitej"

Czytaj więcej

Pionierskie wykorzystanie technologii. Cezary Żelaźnicki w Rankingu "Rzeczpospolitej"

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI 22. edycji rankingu kancelarii prawniczych „Rzeczpospolitej”

Najsilniejsze kancelarie w regionach

W tym roku w poszczególnych regionach na ogół najsilniejsze kancelarie zachowały swoje mocne pozycje.

Czytaj więcej

Znajomość lokalnej specyfiki wciąż jest w cenie. Potwierdza to Ranking Kancelarii "Rzeczpospolitej"

Kancelarie w regionach — TABELA rankingowa

Rankingowa gala w hotelu Verte w Warszawie znów była okazją do wyjątkowego spotkania prawników. W jednym miejscu i czasie udało się zgromadzić przedstawicieli nagrodzonych kancelarii i zaproszonych gości. Wszystkich powitała Anna Zejdler, kierująca serwisem Kobieta.rp.pl, a prezes Wydawnictwa Gremi Media Maciej Maciejowski życzył prawnikom stabilności i przewidywalności systemu prawa, który wspierać będzie silne, bezpieczne państwo. Następnie na scenę wyszedł minister sprawiedliwości prokurator generalny Adam Bodnar.

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?