Do Rządowego Centrum Legislacji trafił właśnie projekt nowelizacji regulaminu urzędowania powszechnych jednostek prokuratury. Korekty są konieczne. Powód? 1 października 2023 r. weszła w życie ogromna nowelizacja kodyfikacji karnych, prawa o ustroju sądów powszechnych i kilku innych powiązanych z wymiarem sprawiedliwości ustaw. Zmian jest kilkanaście. Oto najważniejsze z nich.
Najważniejsze zmiany w pracy prokuratorów i prokuratur
Po pierwsze – w postępowaniu przygotowawczym prokurator ma podejmować decyzję o wszczęciu lub prowadzeniu postępowania pomimo braku wniosku o ściganie w przypadku m.in. gróźb karalnych (kiedy to ofiara może być zastraszana przez sprawcę).
Po drugie – prokurator ma mieć obowiązek zbadania przy podejmowaniu decyzji o przyznaniu biegłemu należności, czy wydatki, których zwrotu domaga się ekspert, bezpośrednio dotyczyły wydanej opinii i były niezbędne.
Po trzecie – kosztowności, książeczki oszczędnościowe, karty płatnicze i papiery wartościowe zajęte przed wydaniem postanowienia o zabezpieczeniu majątkowym trafią do depozytu bankowego. Zajęte pieniądze z kolei na odpowiedni rachunek.
Po czwarte – pojawić się ma dodatkowa przyczyna umorzenia postępowania przygotowawczego: kiedy jego prowadzenie nie ma znaczenia dla ochrony praworządności.