Projekt uchwały przewiduje, że adwokat wykonujący zawód oraz prawnik zagraniczny wpisany na listę ORA, objęty jest obowiązkiem doskonalenia zawodowego. Prawo do uczestniczenia w systemie doskonalenia zawodowego adwokatów mają aplikanci adwokaccy, którzy na równi z adwokatami będą mogli korzystać z oferty szkoleniowej.
Dziekan będzie mógł zwolnić adwokata w całości lub w części z obowiązku doskonalenia zawodowego, jeżeli jest to uzasadnione szczególnymi okolicznościami.
Każda okręgowa rada adwokacka będzie zobowiązana do zorganizowania szkoleń w wymiarze 20 godzin rocznie. Szkolenia w minimalnym wymiarze mają być nieodpłatne dla adwokatów, natomiast w myśl projektu uchwały za szkolenia, które organizowane są w formie odpłatnej, koszty udziału ponosi adwokat.
Czytaj więcej
3 tysiące złotych kary za brak uczestnictwa w obowiązkowych szkoleniach zawodowych nie jest karą rażąco surową. Do takich wniosków doszła Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego.
Projekt wskazuje także iż okręgowa rada adwokacka jest uprawniona do weryfikowania spełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego przez adwokata, a weryfikacja spełnienia tego obowiązku następuje podczas wizytacji prowadzonej przez wizytatora.