SN o składkach ZUS: żona komornika nie współpracuje na etacie w firmie męża

ZUS nie ma prawa zmieniać składek płaconych przez komornika za żonę zatrudnioną jako asesor w jego kancelarii.

Aktualizacja: 04.03.2016 07:15 Publikacja: 04.03.2016 06:41

SN o składkach ZUS: żona komornika nie współpracuje na etacie w firmie męża

Foto: 123RF

Asesor musi być zatrudniony na etacie, nawet w kancelarii małżonka. To sedno najnowszego wyroku Sądu Najwyższego.

Na kilka lat przed ślubem przyszła żona komornika została zatrudniona na etacie w jego kancelarii najpierw jako pracownica biurowa, później aplikantka, a ostatecznie asesor. Rok po ślubie, gdy żona komornika wystąpiła o wypłatę zasiłku macierzyńskiego po urodzeniu dziecka, terenowy oddział ZUS wydał decyzję obniżającą przysługujące jej świadczenie. ZUS uznał, że od zawarcia związku nie może ona być oskładkowana jak pracownica, czyli od wysokości jej zarobków, ale jako osoba współpracująca w prowadzeniu działalności gospodarczej. Wtedy to przepisy regulują wysokość składek takiej osoby, które nie mogą być niższe niż minimalne składki płacone przez prowadzących działalność gospodarczą.

Asesorka odwołała się do sądu okręgowego i przegrała. Sędziowie uznali bowiem, że choć komornik jest funkcjonariuszem publicznym, to w zakresie, w jakim prowadzi kancelarię, należy traktować go jako przedsiębiorcę. Stosuje się więc do niego art. 8 ust. 11 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Mówi on, że małżonek i dzieci przedsiębiorcy pozostające z nim we wspólnym gospodarstwie domowym, nawet jeśli zostały zatrudnione w jego firmie na etacie, na potrzeby ubezpieczeń społecznych muszą być traktowane jako osoby współpracujące i oskładkowane jak przedsiębiorca.

Skuteczna okazała się dopiero skarga kasacyjna do Sądu Najwyższego. W wyroku z 21 stycznia 2016 r. sędziowie SN uznali, że do komornika i jego żony zatrudnionej przez niego na stanowisku asesora przepisy o współpracy nie mają zastosowania.

Choć art. 28 ustawy o komornikach nakazuje stosować im przepisy podatkowe, ubezpieczeniowe dotyczące osób prowadzących działalność gospodarczą, to zdaniem SN nie ma wątpliwości, że komornik jako funkcjonariusz publiczny nie jest przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Na przeszkodzie interpretacji zastosowanej przez ZUS stoją jednak przepisy dotyczące statusu asesora komorniczego, który musi być zatrudniony na etacie.

– Wykonywanie przez komornika jako funkcjonariusza publicznego zadań władzy publicznej wyłącznie osobiście uniemożliwia ustalenie, że asesor komorniczy lub inny pracownik kancelarii komorniczej staje się osobą współpracującą w prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej po zawarciu z komornikiem związku małżeńskiego – stwierdził Krzysztof Staryk, sędzia SN, w uzasadnieniu do tego orzeczenia. – Mogłoby to wynikać jedynie ze szczególnego, jednoznacznego przepisu, ale takiego nie ma.

Sygnatura akt: III UK 60/15

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku