Reklama

Przepisy o tajemnicy adwokackiej nie będą modyfikowane - odpowiedź MS na interpelację

Zakres ochrony tajemnicy adwokackiej w postępowaniu karnym jest jasny. Nie ma potrzeby modyfikować obowiązujących przepisów - uważa ministerstwo sprawiedliwości.

Aktualizacja: 22.03.2017 17:14 Publikacja: 22.03.2017 14:00

Przepisy o tajemnicy adwokackiej nie będą modyfikowane - odpowiedź MS na interpelację

Foto: 123RF

To odpowiedź na interpelację nr 9887 posła Tomasza Jaskóła (Kukiz'15) do ministra sprawiedliwości.

Zgodnie z art. 6 ust.1 ustawy Prawo o adwokaturze, adwokat obowiązany jest zachować w tajemnicy wszystko, o czym dowiedział się w związku z udzielaniem pomocy prawnej. Obowiązek ten nie może być ograniczony w czasie (ust. 2), a adwokata nie można zwolnić od obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej co do faktów, o których dowiedział się udzielając pomocy prawnej lub prowadząc sprawę (ust. 3). Jednocześnie jednak art. 180 § 2 kodeksu postępowania karnego umożliwia przesłuchanie osób zobowiązanych do zachowania tajemnicy zawodowej (notarialnej, adwokackiej, radcy prawnego, doradcy podatkowego, lekarskiej, dziennikarskiej lub statystycznej oraz tajemnicy Prokuratorii Generalnej) co do faktów objętych tą tajemnicą. Przesłuchanie jest możliwe tylko wtedy, gdy jest to niezbędne dla dobra wymiaru sprawiedliwości, a okoliczność nie może być ustalona na podstawie innego dowodu. W postępowaniu przygotowawczym w przedmiocie przesłuchania lub zezwolenia na przesłuchanie decyduje sąd, na posiedzeniu bez udziału stron, w terminie nie dłuższym niż 7 dni od daty doręczenia wniosku prokuratora. Na postanowienie sądu przysługuje zażalenie.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się świat i Polska. Jak wygląda nowa rzeczywistość polityczna po wyborach prezydenckich. Polityka, wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i psychologia.

Czytaj, to co ważne.

Reklama
Sądy i trybunały
Sędziowie TK inwigilowani? Święczkowski i Pawłowicz składają zawiadomienie
Sądy i trybunały
Czy Waldemar Żurek może „czyścić” sądy wbrew sędziom? Prawnicy podzieleni
Praca, Emerytury i renty
Wiadomo, o ile mogą wzrosnąć emerytury w 2026 roku. Rząd przyjął rozporządzenie
Praca, Emerytury i renty
Wcześniejsze wypłaty i podwójne świadczenia. 800 plus w sierpniu
Prawo w Polsce
Czym teraz zajmie się Andrzej Duda? Nie wróci na Uniwersytet Jagielloński
Materiał Promocyjny
Nie tylko okna. VELUX Polska inwestuje w ludzi, wspólnotę i przyszłość
Reklama
Reklama