To finał toczącej się w ostatnich miesiącach dyskusji w tym samorządzie o przypadkach doradztwa na rzecz gmin będących organami podatkowymi w zakresie podatku od nieruchomości. Przypadki takie jako pierwsza nagłośniła medialnie „Rzeczpospolita” w grudniu ub. r.

Czytaj więcej

Czy doradca podatkowy może pracować dla skarbówki

Zjazdowa uchwała zmieniła kodeks etyki doradców podatkowych, dodając nowy przepis w art. 5. Przewiduje on, że doradca nie może świadczyć usług dla organów podatkowych, z wyjątkiem sporządzania opinii podatkowych i działalności edukacyjnej. Przewidziano jednak wyjątek dla przypadków „świadczenia usług doradztwa podatkowego dla podatnika, płatnika lub inkasenta, który jednocześnie może być w innych sprawach organem podatkowym”. W praktyce chodzi o doradzanie gminom, które zarejestrują się jako podatnicy VAT, a doradztwo dotyczy właśnie tego podatku.

Za uchwałą w tym brzmieniu głosowało 71 delegatów, 42 było przeciwnych, a 14 wstrzymało się od głosu.

W dyskusji o tej zmianie jej orędownicy podkreślali, że doradztwo na rzecz fiskusa fatalnie wpływa na wizerunek doradcy jako obrońcy praw podatnika. – Jeżeli występujemy w sporach podatkowych po stronie organu podatkowego, to tak chętnie głoszone przez nas hasło obrony jego praw noże nabrać brzmienia wręcz ironicznego – mówił Tomasz Michalik, były przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

Były też głosy przeciwne uchwale, podnoszone m.in. przez doradców, którzy sami taką działalność wykonują. Jak powiedział Roman Namysłowski, były członek KRDP, taki zakaz będzie można obejść w sytuacjach, gdy spółka doradztwa podatkowego zatrudnia np. radców prawnych i adwokatów, których taki zakaz nie obowiązuje. – Ministerstwo Finansów może uchylić taką uchwałę jako niezgodną z ustawą o doradztwie – sugerował Namysłowski.

Czytaj więcej

Kto nie jest członkiem korporacji, może omijać etykę

W programie zjazdu na niedzielę jest jeszcze wybór nowego przewodniczącego KRDP. Na to stanowisko kandydują Andrzej Ladziński z Warszawy i Radomir Szaraniec z Krakowa.

W sobotę delegaci wybrali nowego rzecznika dyscyplinarnego samorządu. Został nim Sławomir Dymek, prowadzący kancelarię w Katowicach.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Zjazd wybrał też nową 38-osbową Radę w składzie:

1. Iwona Biernat-Baran

2. Michał Cielibała

3. Marzena Ćwioro

4. Grażyna Dekańska

5. Renata Dłuska

6. Tomasz Gawron

7. Mariusz Gendera

8. Damian Groński

9. Karolina Kruś

10. Przemysław Jakub Hinc

11. Katarzyna Knawa

12. Patryk Kozioł

13. Joanna Krzemińska

14. Stanisław Kutniewski

15. Andrzej Ladziński

16. Michał Laskowski

17. Anna Leszczyńska

18. Paweł Łączkowski

19. Rafał Mikołajewski

20. Wanda Nowak

21. Piotr Orzeł

22. Katarzyna Pawłowska

23. Tomasz Rolewicz

24. Sławomir Sadocha

25. Waldemar Skierś

26. Iwona Skrok

27. Mateusz Stańczyk

28. Ewa Stolarczyk

29. Radomir Szaraniec

30. Andrzej Świderek

31. Paweł Trojanek

32. Andrzej Tysier

33. Krystyna Waga

34. Jarosław Wiśniewski

35. Krzysztof Wiśniewski

36. Iwona Wojsław

37. Sebastian Ząbczyk

38. Katarzyna Ziółkowska-Bródka