To finał toczącej się w ostatnich miesiącach dyskusji w tym samorządzie o przypadkach doradztwa na rzecz gmin będących organami podatkowymi w zakresie podatku od nieruchomości. Przypadki takie jako pierwsza nagłośniła medialnie „Rzeczpospolita” w grudniu ub. r.
Czytaj więcej
Czy doradca podatkowy może pracować dla fiskusa? Takie przypadki mają miejsce i wzbudzają w środowisku oskarżenia o łamanie zasad etyki zawodowej.
Zjazdowa uchwała zmieniła kodeks etyki doradców podatkowych, dodając nowy przepis w art. 5. Przewiduje on, że doradca nie może świadczyć usług dla organów podatkowych, z wyjątkiem sporządzania opinii podatkowych i działalności edukacyjnej. Przewidziano jednak wyjątek dla przypadków „świadczenia usług doradztwa podatkowego dla podatnika, płatnika lub inkasenta, który jednocześnie może być w innych sprawach organem podatkowym”. W praktyce chodzi o doradzanie gminom, które zarejestrują się jako podatnicy VAT, a doradztwo dotyczy właśnie tego podatku.
Za uchwałą w tym brzmieniu głosowało 71 delegatów, 42 było przeciwnych, a 14 wstrzymało się od głosu.
W dyskusji o tej zmianie jej orędownicy podkreślali, że doradztwo na rzecz fiskusa fatalnie wpływa na wizerunek doradcy jako obrońcy praw podatnika. – Jeżeli występujemy w sporach podatkowych po stronie organu podatkowego, to tak chętnie głoszone przez nas hasło obrony jego praw noże nabrać brzmienia wręcz ironicznego – mówił Tomasz Michalik, były przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych.