W poniedziałek Agencja Associated Press ujawniła, że w 2019 roku dokonano kilkunastu prób szpiegowania telefonu mecenasa Romana Giertycha. Wykorzystano w tym celu izraelskiego Pegagusa.

Informacje na temat prowadzonego szpiegowania przez oprogramowanie NSO Group podał Citizen Lab, grupa badawcza działająca na University of Toronto. Grupa od kilku lat zajmuje się dokumentowanie incydentów związanych ze szpiegowaniem z wykorzystaniem Pegasusa smartfonów należących do znanych publicznie osób.

Tego samego oprogramowania użyto to śledzenia prokurator Ewy Wrzosek.

Czytaj więcej

Roman Giertych i prokurator Ewa Wrzosek byli szpiegowani Pegasusem

Citizen Lab nie potrafi stwierdził, kto zlecił włamanie, a NSO nie ujawnia swoich klientów, mówiąc jedynie, że współpracuje tylko z legalnymi agencjami rządowymi. Zarówno Giertych, jak i Wrzosek uważają, że za szpiegowaniem stoją władze kraju.

Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, adw. Przemysław Rosati, zwrócił się m.in. do Mateusza Morawieckiego, Prezesa Rady Ministrów, Jarosława Kaczyńskiego, Przewodniczącego Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych oraz Zbigniewa Ziobro, Ministra Sprawiedliwości – Prokuratora Generalnego o pilne wyjaśnienie czy, a jeżeli tak - na jakiej podstawie prawnej telefon mec. Giertycha był inwigilowany.

Szefa NRA podkreśla, że "kontrolowanie telefonu adwokata, budzi podejrzenia o działania naruszające tajemnicę adwokacką lub obrończą, które w demokratycznym państwie prawnym stanowią nienaruszalną świętość, gwarantując prawidłowe funkcjonowanie państwa i wymiaru sprawiedliwości".

- Inwigilacja adwokatów jest równoznaczna z naruszenie zaufania obywateli do państwa, prowadzi do utraty poczucia bezpieczeństwa, podważając wiarygodność oraz legitymację wymiaru sprawiedliwości. Takie postępowanie godzi w podstawowe zasady państwa prawa, prowadząc jednocześnie do erozji tych zasad - pisze w liście mec. Przemysław Rosati.

Czytaj więcej

Ewa Wrzosek: Pegasus to broń do inwigilacji w pracy, domu, sypialni
Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ