Zmiany, jakie zamierza rekomendować Ministerstwu Finansów Krajowa Rada Doradców Podatkowych (KRDP), można podzielić na dwie grupy. Pierwsze dotyczą funkcjonowania samorządu, m.in. jego kompetencji, uprawnień i odpowiedzialności, szczególnie zarządów regionalnych oddziałów izby, drugie – funkcjonowania ustawy i wykonywania zawodu doradcy podatkowego.
Samorząd zawodowy ma do wyboru dwie ścieżki rozwoju. Albo dokonać rewolucyjnych zmian ustrojowych, które będą prowadzić do przyznania izbom regionalnym osobowości prawnej, albo ewolucyjnych – przez przyznanie zgromadzeniom regionalnym i zarządom oddziałów kompetencji organów izby, wykonywanych na terenie działania oddziału regionalnego. Wiązałoby się to ze zmianą ustawy, ale nieprowadzącą bezpośrednio do utworzenia izb regionalnych jako osób prawnych.
„W trakcie dyskusji model ewolucyjny uznany został za rozwiązanie optymalne dla samorządu na tym etapie rozwoju izby” – czytamy w uchwale.
Jakie zatem propozycje zmian KRDP chce zarekomendować? Przede wszystkim uznanie zgromadzeń regionalnych i zarządów regionalnych oddziałów izby za organy izby o regionalnym zasięgu. Po drugie – ustalenie, że sądownictwo dyscyplinarne w pierwszej instancji będzie miało również zasięg regionalny, a na szczeblu krajowym działać będzie jedynie sąd drugiej instancji (czyli wyższy sąd dyscyplinarny).
Ponadto KRDP chce określenia zadań rady, które – na zasadach ujętych w statucie – przejęłyby zarządy regionalne oddziałów izby. Chodzi o reprezentowanie samorządu w regionie, prowadzenie kontroli spełniania przez doradców w regionie obowiązku zawarcia umowy OC oraz doskonalenie zawodowe doradców i kształcenie praktykantów ubiegających się o wpis na listę. Wreszcie zadaniem zarządów regionalnych miałoby być tworzenie warunków do wykonywania ustawowych zadań doradców, sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem przepisów o wykonywaniu doradztwa podatkowego oraz krzewienie zasad etyki zawodowej i dbałość o jej przestrzeganie.