Krok po kroku dobijamy do europejskich standardów. I jak zwykle: jedni uważają, że idziemy zbyt szybko, inni, że się niemiłosiernie wleczemy w ogonie Europy. A życie każdego dnia przynosi nowe europejskie wyzwania i możliwości, kusi nowymi perspektywami. Trzeba tylko o nich wiedzieć oraz chcieć i umieć z nich korzystać. I znać prawa, jakie nam, obywatelom Unii, przysługują. Bywa, że toczy się wokół nich spór, i wtedy decyduje działający w Luksemburgu Europejski Trybunał Sprawiedliwości.
[srodtytul]Niemka w Holandii[/srodtytul]
Taki właśnie spór wokół prawa studentów z innych państw członkowskich do stypendium na pokrycie kosztów utrzymania zakończył się wyrokiem zapadłym 18 listopada 2008 r. w sprawie C-158/07 (Jacqueline Förster/Hoofddirectie van de Informatie Beheer Groep).
W 2000 r. młoda Niemka osiedliła się w Holandii i rozpoczęła tam studia (nawet na dwóch kierunkach). Równolegle podjęła pracę i z tego tytułu organ właściwy ds. finansowania studiów wyższych (IB-Groep) przyznał jej stypendium na pokrycie kosztów utrzymania. Została bowiem uznana za pracownika, co sprawiło, że w świetle przepisów holenderskich regulujących prawo do stypendiów na pokrycie kosztów utrzymania potraktowano ją tak jak studentów posiadających obywatelstwo holenderskie.
Jednak podczas kontroli IB-Groep ustalił, iż przez pewien czas (lipiec – grudzień 2003) stypendystka nie wykonywała pracy zarobkowej, zatem przestała być pracownikiem, przez co straciła prawo do stypendium i w konsekwencji powinna zwrócić nienależnie pobierane w tym czasie świadczenie.