Reklama
Rozwiń

Radcowie chcą bronić oskarżonych w sądzie

Radcowie prawni domagają się takich samych uprawnień, jakie mają adwokaci. Projekt zmian w przepisach jest już gotowy

Aktualizacja: 01.07.2010 05:05 Publikacja: 01.07.2010 05:00

Radcowie chcą bronić oskarżonych w sądzie

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

Projekt jest prosty: przewiduje, że świadczenie pomocy prawnej przez radców polegałoby m.in. na występowaniu przed sądami w charakterze obrońcy, a nowe brzmienie art. 82 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=2E802F943BF6D3CA1EA6CAFF8E6F1127?id=75001]kodeksu postępowania karnego[/link] przesądza, że obrońcą mógłby być nie tylko adwokat, lecz także radca.

[srodtytul]Prawo karne znamy[/srodtytul]

Krajowa Rada Radców Prawnych, która projekt zaakceptowała w podjętej w czerwcu uchwale, podkreśla, że dziś nie ma już zasadniczych różnic między tymi dwoma zawodami. Jedynym argumentem przeciwko dopuszczeniu radców do obrony jest okoliczność, że się tym nie zajmują, a więc mogą nie mieć wystarczającej wiedzy z dziedziny prawa i postępowania karnego – piszą autorzy w uzasadnieniu projektu.

I przekonują, że w rzeczywistości tak nie jest. Na aplikacji odbywają się zajęcia i kolokwia z prawa karnego, a [b]jednym z zadań na egzaminie radcowskim jest przygotowanie aktu oskarżenia lub apelacji od wyroku sądu karnego[/b]. Starsi radcowie zaś mają możliwość dokształcenia się na szkoleniach organizowanych podczas obowiązkowego podnoszenia kwalifikacji. Od niedawna radcowie mogą zaś występować w procesach karnych jako pełnomocnicy pokrzywdzonych. Mogą też być obrońcami w sprawach o wykroczenia, trudno więc odmawiać im kompetencji do obrony w sprawach o przestępstwa – uważają autorzy projektu.

Rada przypomina też o łatwości przechodzenia z jednej korporacji do drugiej. Radca, który zechce zostać adwokatem, nie napotyka żadnych przeszkód i może wówczas bez jakichkolwiek ograniczeń w występować jako obrońca. Trzeba zlikwidować tę sztuczną sytuację – twierdzą radcowie. I dodają, że dzięki ich propozycji może zwiększyć się liczba obrońców, co ułatwi obywatelom korzystanie z prawa do obrony.

[srodtytul]Podstępny cel chybionego pomysłu[/srodtytul]

Projekt radców nie może podobać się adwokatom. Zdaniem członka Naczelnej Rady Adwokackiej Piotra Kruszyńskiego, znanego obrońcy, to chybiony pomysł.

– Radca prawny to zawód nastawiony na obsługę obrotu prawnego. Do podejmowania się obrony w sprawach karnych radcowie mają za słabe przygotowanie – mówi. – Nie starcza im kompetencji, ponieważ aplikanci radcowscy prawem karnym zajmują się tylko od strony teoretycznej. Nie występują w procesach karnych tak jak aplikanci adwokaccy, którzy w ten sposób zdobywają praktykę jako obrońcy.

Piotr Kruszyński krytykuje projekt jeszcze z jednego powodu:

– Jego ukrytym celem jest faktyczne zrównanie uprawnień obu zawodów – twierdzi. – A skoro uzyskają identyczne uprawnienia, to nie będzie sensu utrzymywać dwóch samorządów. Jeśli jednak samorząd radcowski chce dążyć do ich połączenia, to niech działa jawnie.

Dariusz Sałajewski, wiceprezes KRRP, poinformował „Rz”, że projekt radców został formalnie przekazany ministrowi sprawiedliwości. [b]Samorząd chce, aby rząd rozważył możliwość podjęcia inicjatywy ustawodawczej.[/b]

– Z rozmów z parlamentarzystami wynika, że takie rozszerzenie dostępu obywateli do pomocy prawnej jest zgodne z kierunkiem prac ustawodawczych dotyczących profesji prawniczych – uważa. – Mogę powiedzieć również, iż kwestia radcowskich kompetencji zawodowych będzie tematem rozmów wspólnego zespołu powołanego po ostatnich zjazdach radców i adwokatów.

[ramka][b]Opinia: Łukasz Bojarski, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, INPRIS[/b]

To dobry pomysł. Ciągle w wielu sprawach karnych oskarżeni nie mają obrońców. Między innymi dlatego, że jest ich zbyt mało. Byłby to też właściwie ostatni już krok na drodze do zrównywania uprawnień adwokatów i radców oraz stworzenia jednego, silnego, nowoczesnego samorządu zawodowego. Podział na dwie korporacje jest anachroniczny i nieuzasadniony. Oczywiście, szczególnie w początkowym okresie trzeba stworzyć radcom możliwość podniesienia kwalifikacji w sprawach karnych. Warto w proces doszkalania włączyć adwokatów, którzy na pewno chętnie podzielą się doświadczeniem. Dla obu samorządów wszak najważniejsze jest dobro obywateli – klientów.[/ramka]

[ramka][b][link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2010/07/01/radcowie-chca-bronic-oskarzonych-w-sadzie/]Skomentuj ten artykuł[/link][/b][/ramka]

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Prawo karne
Andrzej Duda zmienia zdanie w sprawie przepisów o mowie nienawiści
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono