Przemoc w rodzinie: więcej obowiązków dla prokuratorów

Prokurator ma niezwłocznie reagować na wszelkie przejawy użycia gróźb lub przemocy wobec świadków lub pokrzywdzonych w sprawach związanych z przemocą rodzinie - takie m.in. wytyczne dostali prokuratorzy i policja od Prokuratora Generalnego

Publikacja: 03.04.2014 17:47

Nowe wytyczne obowiązują od 1 kwietnia 2014 r. Prokuratorzy zostali zobowiązani nie tylko do poinformowania pokrzywdzonych o prawach w postępowaniu karnym, ale również do udzielania dodatkowych, szczegółowych informacji i pouczeń o uprawnieniach, wynikających z ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

Prokuratorzy będą również informowali pokrzywdzonych o formach pomocy udzielanej w ramach gminnych i powiatowych systemów przeciwdziałania przemocy w rodzinie, o działalności ośrodków pomocy dla osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz działalności organizacji pozarządowych na danym terenie, świadczących pomoc pokrzywdzonym przemocą w rodzinie. Pokrzywdzony powinien dostać informację, gdzie znajduje się najbliższy  jego miejscu zamieszkania ośrodek pomocy i jaki jest zakres jego działania. Prokurator musi też wskazać bezpłatne formy pomocy dostępne w tym ośrodku. Aktualne wykazy odpowiednich placówek mają być dostępne w każdej prokuraturze

Pokrzywdzony ma być precyzyjnie poinformowany o swoich uprawnieniach jako strony postępowania przygotowawczego, np. o możliwości składania wniosków o dokonanie czynności śledztwa lub dochodzenia (inicjatywie dowodowej), o możliwości ustanowienia pełnomocnika, o zasadach wykonywania praw pokrzywdzonej osoby małoletniej lub ubezwłasnowolnionej, o prawie do odmowy składania zeznań dotyczących podejrzanego, który jest dla niego osobą najbliższą.

Prokurator ma pouczać świadków o możliwości zastrzeżenia danych o miejscu zamieszkania do wyłącznej wiadomości prokuratury lub sądu i niezwłocznie zastrzegać te dane, jeśli świadek złoży w tej sprawie wniosek. Powinien też uzyskać opinię biegłego lekarza w każdym przypadku, gdy dowie się, że pokrzywdzony doznał obrażeń ciała.

Nowe wytyczne oprócz obowiązków informacyjnych (edukacyjnych) określają również reguły postępowania prokuratorów w zakresie gromadzenia dowodów w sprawach karnych dotyczących przemocy w rodzinie, a także jakie działania dodatkowe (pozakarne) powinna podjąć prokuratura.

Wytyczne  są wiążące również dla Policji i innych organów uprawnionych do prowadzenia postępowań przygotowawczych.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem