Komornik odprowadzi VAT z opłaty za egzekucję

Fiskus twierdzi, że do wynagrodzenia za czynności egzekucyjne nie można doliczyć podatku. Trzeba go z niego potrącić. Kłopotów będzie sporo.

Publikacja: 23.06.2015 18:27

Komornik odprowadzi VAT z opłaty za egzekucję

Foto: www.sxc.hu

Ministerstwo Finansów po 11 latach zmieniło zdanie i twierdzi, że komornicy muszą płacić VAT. W odpowiedzi na pytanie „Rzeczpospolitej" wyjaśnia jak. Jego zdaniem podatek jest zawarty w kwocie pobranej należności.

– Komornicy muszą wyliczyć podatek tzw. metodą w stu – tłumaczy doradca podatkowy Andrzej Nikończyk, partner w kancelarii KNDP. – Przykładowo, jeśli opłata egzekucyjna to 1 tys. zł, VAT obliczymy według wzoru: 1 tys. x 23/123. Wyjdzie 187 zł.

Dochody będą niższe

– VAT zmniejszy wynagrodzenie, nasze dochody więc znacznie spadną – mówi Remigiusz Wasiak, komornik ze Szczecina. Monika Janus, rzecznik prasowy Krajowej Rady Komorniczej, dodaje, że spowoduje to zapaść finansową wielu kancelarii.

Przypomnijmy, że w 2004 r. minister finansów w interpretacji ogólnej stwierdził, iż komornik jako funkcjonariusz publiczny wykonujący orzeczenia sądowe nie jest VAT-owcem. Przepisy się nie zmieniły, ewoluują natomiast poglądy ministra. Teraz twierdzi (interpretacja ogólna z 9 czerwca tego roku), że wykonywane przez komorników czynności egzekucyjne to świadczenie usług za wynagrodzeniem. Podlegają one opodatkowaniu.

Nowe obowiązki od października

– Minister finansów powołuje się na orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE – zauważa Monika Janus. – Dotyczy ono jednak komorników holenderskich, którzy mają zupełnie inny status i faktycznie działają jak przedsiębiorcy. Polski komornik jest funkcjonariuszem publicznym wykonującym orzeczenia sądowe, nie ma prawa wyboru spraw, musi wszystkie przyjąć i przeprowadzić. Działa w imieniu państwa i jest organem władzy publicznej, co wielokrotnie podkreślał Trybunał Konstytucyjny. Nie powinien więc być uznawany za VAT-owca – twierdzi.

Dodaje, że komornicy są przerażeni krótkim vacatio legis (z czerwcowej interpretacji wynika, że mają płacić podatek od października) i ogromem problemów technicznych związanych z rozliczeniem.

Pytań jest wiele. – Czy fakturować zaliczki na wydatki? Co jeśli dłużnik spłaca należność w ratach? Czy każda kwota pobrana np. w terenie musi być opodatkowana? Co zrobić, jeśli sąd po kilku latach zmniejszy opłatę albo zasądzi jej zwrot? Kto będzie obciążony VAT w razie zastępstwa? – wymienia Remigiusz Wasiak. Podkreśla, że o błąd w rozliczeniu będzie nietrudno, a wszczęcie postępowania karnego skarbowego automatycznie powoduje zawieszenie wykonywania czynności komorniczych.

– Oczywiście interpretacja ogólna ministra finansów nie jest powszechnie obowiązującym prawem – mówi Andrzej Nikończyk. – Komornicy mogą występować o interpretacje indywidualne i kwestionować je w sądzie. Możliwe jest też od razu po zapłacie podatku wystąpienie z wnioskiem o zwrot nadpłaty i zaskarżenie do sądu odmownej decyzji fiskusa.

Ministerstwo informuje, że zamierza wprowadzić szczególny moment powstania obowiązku podatkowego dla czynności wykonywanych przez komorników – z chwilą otrzymania zapłaty. Zapowiada też wydanie broszury informacyjnej wyjaśniającej zasady rozliczenia.

Opinia dla „Rz"

Grzegorz Gębka, doradca podatkowy, właściciel kancelarii podatkowej

Aby doliczać VAT do pobieranych opłat, należałoby zmienić ustawę o komornikach sądowych i egzekucji. Z niej bowiem wynika, ile ma zapłacić dłużnik. Nie dziwi więc, że minister finansów nakazuje potrącać podatek z wynagrodzenia. Oczywiście, uderzy to w dochody komorników. Będą mogli wprawdzie odliczyć VAT od wydatków, nie zrekompensuje im to jednak konieczności odprowadzania podatku. Gros wydatków komornika nie daje bowiem prawa do odliczenia, np. wynagrodzenia pracowników czy zakup usług pocztowych. Pojawia się też pytanie, czy zmiana stanowiska ministra finansów nie oznacza konieczności rejestrowania opłat egzekucyjnych w kasach fiskalnych. Dotychczasowe podejście skarbówki, która zgadzała się, że komornik nie musi mieć kasy, opierało się bowiem na argumencie, że jest on funkcjonariuszem publicznym.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr