TK: Adwokat nie potrzebuje kolegi do napisania kasacji

Koncepcja przymusu adwokackiego jest w kasacjach uzasadniona i dopuszczalna, ale w sprawach adwokatów i radców prawnych to nadmierny formalizm – uznał Trybunał Konstytucyjny.

Aktualizacja: 21.06.2016 16:57 Publikacja: 21.06.2016 16:14

TK: Adwokat nie potrzebuje kolegi do napisania kasacji

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Skarga dotyczyła zasad sporządzenia kasacji od orzeczenia sądu drugiej instancji. Strona będąca adwokatem lub radcą prawnym uważała, że może złożyć samodzielnie i skutecznie kasację w swojej sprawie. A przepis kodeksu postępowania karnego, który jej tego zabrania, jest niezgodny z konstytucją. Trybunał przyznał jej we wtorek rację.

– Koncepcja przymusu adwokackiego jest uzasadniona, szczególnie przy kasacjach, ale stosowanie jej wobec adwokatów i radców prawnych to nadmierny formalizm – uzasadniał sędzia Marek Zubik, sprawozdawca.

Wyższy Sąd Dyscyplinarny Adwokatury utrzymał w mocy orzeczenie Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej, który uznał skarżącego za winnego wykroczenia dyscyplinarnego. Od orzeczenia skarżący wniósł do SN kasację osobistą, a po wezwaniu do dopełnienia przymusu adwokackiego do SN wpłynęła kasacja podpisana przez obrońcę skarżącego. Sąd Najwyższy pozostawił ją bez rozpoznania. Nie została bowiem sporządzona przez obrońcę, tylko podpisana przez skarżącego. B

Zdaniem skarżącego art. 526 § 2 k.p.k. godzi w konstytucyjne prawo do sądu, ograniczając dostępność drogi sądowej. Uniemożliwia bowiem stronie będącej adwokatem lub radcą prawnym samodzielne i prawnie skuteczne sporządzenie i podpisanie kasacji w swojej sprawie. Kwestionowany przepis jest niezgodny z art. 2 konstytucji, bo narusza zasadę zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa. Nie respektuje faktu, iż wpisanie adwokata na listę adwokatów oznacza, że spełnia on wszelkie warunki profesjonalnego świadczenia pomocy prawnej i uprawnia go do sporządzania i podpisywania wszelkich pism.

Wyrok odczytała przewodnicząca składu sędzia Julia Przyłębska, która zgłosiła też zdanie odrębne. W jej ocenie TK powinien orzekać na zasadach grudniowej nowelizacji ustawy o TK.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku