Minister sprawiedliwości zmienia regulamin urzędowania powszechnych jednostek prokuratury i dostosowuje go do zadań postawionych prokuraturze po 4 marca 2016 r. Chodzi o to, by prokurator był bardziej aktywny, np. brał udział w postępowaniach wykonawczych czy o ułaskawienie, w najpoważniejszych sprawach sam przeprowadzał oględziny, a także częściej korzystał z pomocy m.in. komornika w ustalaniu majątku podejrzanego.
W poszukiwaniu dóbr
Rząd od kilku miesięcy zapowiada, że będzie pozbawiał przestępców majątków. By było to możliwe, już na początku postępowania prokurator musi go zabezpieczyć. Prokuratura zyska prawo przesłuchiwania podejrzanego, jego najbliższych i innych osób mogących pomóc w ustaleniu majątku.
Na tym nie koniec. W noweli zapisano, że w razie potrzeby, gdy istnieją przesłanki wydania postanowienia o zabezpieczeniu majątkowym, prokurator może zarządzić sporządzenie przez komornika sądowego protokołu stanu faktycznego dotyczącego mienia podejrzanego. Ma to pozwolić zapoznać prokuratorów z tak bardzo mało znanym instrumentem służącym ustalaniu mienia podejrzanych.
Co na to komornicy?
Z pomocą komornika
– Ubolewamy, że prokuratorzy tak rzadko korzystają z naszej pomocy – mówi Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej.