Minął rok od wejścia w życie zakazu palenia węglem i drewnem w Krakowie. Dzięki temu jakość powietrza w mieście się poprawiła. Średnie stężenie pyłu PM10 od września 2018 r. do sierpnia 2019 r. wyniosło 37, a w analogicznym okresie 2019–2020 – 31. Spadło zatem, ale nie drastycznie.

– Pomimo obaw, że osoby najgorzej sytuowane mogą nie sprostać nowym przepisom, udało się przeprowadzić swoistą rewolucję i wymienić kilkadziesiąt tysięcy starych pieców – wyjaśnia Paweł Ścigalski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza. – Przy czym Kraków nie tylko przyznawał dotacje na wymianę palenisk na ekologiczne źródło ciepła, ale i pomoc w postaci dopłat do rachunków mieszkańców.

Czytaj także: Książeczka mieszkaniowa na wymianę pieca i okien

Przez rok obowiązywania zakazu w Krakowie przeprowadzono ponad 7 tys. kontroli. Aż 42 proc. z nich miało charakter interwencyjny, tzn. odbyły się po zgłoszeniu nieprawidłowości. Podczas kontroli wykryto 368 przypadków złamania zakazu stosowania paliw stałych i nałożono 92 mandaty na łączną kwotę 23,5 tys. zł.

Od października do grudnia 2019 r. za pomocą dronów prowadzono także badania jakości spalanych paliw.

Ponadto doradcy energetyczni z Krakowskiego Centrum Doradztwa Energetycznego w sezonie grzewczym 2019/2020 prowadzili na terenie miasta bezpłatne badania domów jednorodzinnych przy użyciu kamery termowizyjnej.

Przebadali ponad 140 budynków. Badania pomagają mieszkańcom ocenić straty ciepła, stan izolacji termicznej, szczelność stolarki okiennej i drzwiowej, a także wady instalacji grzewczej.

Kraków ma również nowy pomysł, jak poprawić jakość powietrza w mieście. W tym roku rozpoczął m.in. realizację projektu EKO-TEAM. Udział w nim biorą również gminy otaczające to miasto, które należą do Stowarzyszenia Metropolia Krakowska. Celem projektu jest organizacja sieci ekodoradców działających na terenie metropolii krakowskiej, których głównym zadaniem jest aktywne przyczynianie się do prowadzenia inwestycji służących podniesieniu efektywności energetycznej budynków.

W ślad za Krakowem poszły inne miasta. Zakaz wprowadza Wrocław i uzdrowiska dolnośląskie. Przygotowuje się do tego Tarnów, Racibórz, Sosnowiec, Rybnik i Podkowa Leśna.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Są jednak również miasta, w których do wprowadzenia zakazu daleka droga, chociaż ich władze nie mają nic przeciwko wyeliminowaniu pieców węglowych. Wśród nich jest Warszawa.

W sumie na terenie całej Polski wciąż są trzy miliony pieców węglowych starego typu.

A coraz częściej mówi się, że jakość powietrza może mieć wpływ na zachorowalność na Covid-19.