W niedzielę 24 września weszła w życie nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (DzU z 2023 r., poz. 1688). Jednym z elementów reformy jest wymóg przyjęcia przez wszystkie gminy w Polsce do końca 2025 r. planów ogólnych, które zastąpią studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) zapewnia, że dokumenty te będą mniej skomplikowane od studiów. Eksperci i urzędnicy podkreślają jednak, że chodzi o nowe narzędzie, do którego potrzebny będzie odpowiedni program i umiejętność jego obsługi. Wszyscy zainteresowani zaznaczają też, że trudno poznawać i wdrażać nowe rozwiązania bez gotowych aktów wykonawczych.
Czytaj więcej
W niedzielę wchodzi w życie ustawa wdrażająca reformę planowania przestrzennego, a nie ma aktów wykonawczych.
– Zamierzamy jak najszybciej przystąpić do sporządzania planu ogólnego dla Bydgoszczy, ponieważ jego brak całkowicie sparaliżuje możliwość rozwoju miasta po 2025 r. Czasu jest bardzo mało i wciąż czekamy na rozporządzenia wykonawcze – mówi „Rz” Anna Rembowicz-Dziekciowska, dyrektorka Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Bydgoszczy.
MRiT informuje, że prace nad tymi aktami trwają.