Instalacja stanęła w Kiełbasinie w gminie Chełmża w powiecie toruńskim na działce o powierzchni 1,5 ha. Jej moc 1 MW z mocą mikroinstalacji, które we wcześniejszych latach zamontowano na budynkach gminnych, mają w stu procentach zaspokoić zapotrzebowanie gminy na energię elektryczną. Łukasz Kowalski z urzędu tej gminy mówi „Rz”, że energii starczy m.in. na oświetlenie drogowe gminy, na pompy ciepła, którymi ogrzewane są szkoły, świetlice, remizy, a także na stacje uzdatniania wody.

Inwestycja kosztowała ponad 4 mln 400 tys. zł, z czego 74 proc., czyli 3 mln 320 tys. zł, to dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład. Gmina do inwestycji przygotowywała się dwa lata.

Czytaj więcej

W Polsce ruszyła największa farma fotowoltaiczna w Europie Środkowo-Wschodniej

Pierwsza w kraju samorządowa farma fotowoltaiczna powstała w Żółkowie w gminie Żerków w województwie wielkopolskim, a działa od stycznia 2023 r. Jak mówi Jakub Antkowiak z referatu promocji i rozwoju w Urzędzie Miasta i Gminy Żerków, szacowana roczna produkcja prądu z tej farmy to blisko połowa rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną dla obiektów i budynków gminnych, w tym dla oczyszczalni ścieków, stacji uzdatniania wody, szkół, przedszkoli czy zakładu aktywności zawodowej. Wyprodukowana w 2023 r. energia w całości zostanie sprzedana do przedsiębiorstwa energetycznego, a od 2024 r. – zgodnie z planem – nie będzie już sprzedawana, lecz zostanie zużyta na potrzeby gminy. Jeśli w tym czasie pojawi się nadwyżka produkcji energii elektrycznej, to gmina będzie mogła ją zużyć w późniejszym terminie (ale w ciągu roku od daty wprowadzenia nadwyżki do sieci).