Federalna Agencja Pracy
www.arbeitsagentur.de
Zasady opodatkowania reguluje umowa zawarta między Rzeczpospolitą Polską i Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku Podpisano ją w Berlinie 14 maja 2003 r. (DzU z 2005 r. nr 12, poz. 90). Przewiduje ona, że dochody z pracy wykonywanej w Niemczech są zwolnione tam od opodatkowania, jeżeli spełnione są łącznie trzy warunki:
- pracownik przebywa w drugim państwie przez okres lub okresy nieprzekraczające łącznie 183 dni w roku kalendarzowym,
- wynagrodzenie jest wypłacane przez pracodawcę lub w imieniu pracodawcy, który nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby w drugim państwie,
- wynagrodzenie nie jest wypłacane (ponoszone) przez tzw. zakład lub stałą placówkę, którą pracodawca ma w drugim państwie.
Kto może pracować bez pozwolenia
- personel kierowniczy przedsiębiorstwa z siedzibą w RFN mający generalne pełnomocnictwo lub prokurę,
- personel naukowy wyższych uczelni,
- nauczyciele,
- specjaliści branży informatycznej i technologii komunikacyjnych,
- specjaliści o wysokich kwalifikacjach, jeśli ich zatrudnienie służy interesowi publicznemu,
- personel kluczowy przedsiębiorstwa w RFN, w tym specjaliści mający szczególne kwalifikacje zawodowe, potrzebne dla działania przedsiębiorstwa,
- studenci ze znajomością języka niemieckiego w wieku od 18 do 35 roku życia, podejmujący w czasie ferii krótkotrwałą pracę - do trzech miesięcy w ciągu 12 miesięcy,
- pracownicy sezonowi w rolnictwie, leśnictwie, przy przetwórstwie owoców i warzyw, w branży hotelarsko-gastronomicznej, w tartakach - do czterech miesięcy w roku kalendarzowym,
- jako pomoc w objazdowych imprezach widowiskowych do dziewięciu miesięcy w roku kalendarzowym,
- pracownik - gość, ze znajomością języka niemieckiego, w wieku od 18 do 40 lat na podstawie polsko-niemieckiej umowy z 7 czerwca 1990 r. w sprawie zatrudniania pracowników - gości, w celu podnoszenia ich kwalifikacji zawodowych i językowych; w ramach kontyngentu (1000 osób); dopuszcza się to do 12 miesięcy z możliwością przedłużenia o kolejne sześć miesięcy, a pracownikom gościom wolno podejmować pracę tylko w swoim wyuczonym zawodzie,
- pracownik transgraniczny, jeśli mieszka w regionie polskiego pogranicza z RFN i codziennie po pracy wraca do Polski lub w Niemczech pracuje tylko przez dwa dni w tygodniu, a miejscem zatrudnienia jest wyznaczony region pogranicza (po stronie niemieckiej),
- pomoc domowa w gospodarstwach domowych osób wymagających opieki - do trzech lat,
- osoby w wieku do 25 lat z podstawową znajomością języka niemieckiego przy opiece nad dziećmi i pracach domowych (zatrudnienie au pair),
- wyspecjalizowany kucharz do pracy w wyspecjalizowanych restauracjach - do czterech lat,
- pielęgniarki z kwalifikacjami odpowiadającymi niemieckim wymaganiom w tym zawodzie i wystarczającą znajomością języka niemieckiego.
Od kontraktu do pozwolenia na pracę
KROK 1. Kontrahenci zawierają umowę
Firma polska zawiera umowę o dzieło z niemieckim kontrahentem na prace budowlane i wybiera osoby, które chce delegować (oczywiście w ramach kontyngentu przyznanego przez niemieckie Ministerstwo Gospodarki).
KROK 2. Pracodawca składa wniosek o zezwolenie na pobyt i na pracę
W odróżnieniu od innych pracowników delegowany do pracy w Republice Federalnej Niemiec nie załatwia sam formalności związanych z uzyskaniem zezwolenia na pobyt i zezwolenia na pracę. W jego imieniu robi to przedsiębiorca wysyłający. Składa on za każdego pracownika, którego zamierza wysłać, wniosek o to zezwolenie w ambasadzie lub konsulacie niemieckim w Polsce.
KROK 3. Uzyskanie zezwolenia na pobyt i promesy zezwolenia na pracę
Jeśli firma wnioskująca spełnia wszystkie warunki (m.in. ma kontyngent przydzielony na pracowników delegowanych), ambasada lub konsulat udziela na trzy miesiące zezwoleń na pobyt takim osobom. Jednocześnie niemiecki urząd pracy wydaje, też za pośrednictwem ambasady lub konsulatu w Polsce, przyrzeczenie udzielenia zezwolenia na pracę (tzw. promesa) standardowo maksymalnie na dwa lata.
KROK 4. Potwierdzenie pobytu i odebranie zezwolenia na pracę
Z tymi dokumentami delegowani mogą wyjeżdżać do Niemiec. Zaraz po dotarciu udają się do administracji miejskiej właściwej dla siedziby przedsiębiorcy przyjmującego potwierdzenie pobytu. Z urzędu pracy odbierają natomiast zezwolenia na pracę.
Ile można zarobić
W Niemczech przykładowe zarobki to:
- 5 - 10 euro za godzinę dla kelnerki,
- 3,5 - 7 euro za godzinę pracy w rolnictwie,
- 2700 euro miesięcznie dla pracownika pełnoetatowego w usługach,
- 2900 euro miesięcznie w handlu i przemyśle.
Gdzie pzrepisy
W Niemczech oddelegowanie pracowników reguluje ustawa o oddelegowaniu z 26 lutego 1996 r. (Arbeitnehmer-Entsendegesetz-AentG, publikacja BGbl I 227, 926). Wcieliła ona w życie dyrektywę 96/71/WE z 16 grudnia 1996 r.
Ustawa gwarantuje minimalne warunki pracy dla delegowanych do Niemiec przy świadczeniu usług. Nie mogą być one dla nich gorsze (dotyczą m.in. wynagrodzenia, czasu pracy, urlopów) niż przewidziane w prawie niemieckim.
Ustawa odnosi się jedynie do oddelegowania, które przekracza osiem dni i nie trwa dłużej niż rok, licząc od rozpoczęcia oddelegowania (możliwe jest jednak przedłużenie o następnych 12 miesięcy).
Obowiązujące stawki
W 2007 r. obowiązują następujące stopy podatku od dochodów osobistych osiąganych w Niemczech:
- 0 proc. przy dochodach do 7663 euro,
- 16 proc. przy dochodach od 7664 do 52 151 euro,
- 45 proc. dla dochodów powyżej 52 152 euro.
W nowym cyklu artykułów piszemy o delegowaniu zatrudnionych przez polskie firmy do pracy za granicą. Tych tzw. pracowników delegowanych chronią przepisy wspólnotowe. W kilkunastu cotygodniowych artykułach (zawsze w piątek) przedsiębiorcy dowiedzą się, na jakich warunkach ich zatrudniać, gdzie odprowadzać za nich składki i zaliczki podatkowe oraz jak sporządzać dla nich listę płac. Zachęcamy czytelników do przysyłania pytań na ten temat. Obiecujemy, że na wszystkie odpowiemy w cyklu lub poza nim. Zorganizujemy też kilka dyżurów eksperckich. Kiedy - poinformujemy na pierwszej stronie DOBREJ FIRMY.
DZIŚ PISZEMY O DELEGOWANIU PRACOWNIKÓW DO NIEMIEC.
W UBIEGŁY PIĄTEK PISALIŚMY O DELEGOWANYCH DO HISZPANII.
ZA TYDZIEŃ POJEDZIEMY DO PORTUGALII