www.hmrc.gov.uk./rates/nic.htm
.
Informacje pod: www.hmrc.gov.uk/nic/ni.htm.../nic/ni.htm.
Wysokość stawek zależy od wynagrodzenia zatrudnionego. Jeśli pobiera on100 -670 funtów tygodniowo, składki wynoszą 11 proc., a gdy powyżej 670 funtów tygodniowo -1 proc.
Zaliczki na podatek dochodowy, jakie potrącasz z zarobków delegowanego, płacisz zasadniczo do tamtejszego fiskusa.
Pracownik wysłany do pracy w Zjednoczonym Królestwie, który ma nadal miejsce zamieszkania (ośrodek interesów życiowych) u nas, jest polskim rezydentem. Zasadniczo więc wszystkie jego dochody podlegają opodatkowaniu w Polsce. Nie znaczy to jednak, że zaliczki płacimy za niego do naszego urzędu skarbowego. Rozstrzyga to ostatecznie konwencja między Rzeczpospolitą Polska i Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i odzysków majątkowych, podpisana 20 lipca 2006 r. (DzU nr 250, poz. 1840 ). Według niej wynagrodzenia takiego pracownika są opodatkowane tylko w Polsce, jeśli:
- przebywa on w kraju przyjmującym łącznie najwyżej 183 dni wciągu roku,
- pensję wypłaca mu przedsiębiorca niemający miejsca zamieszkania lub siedziby w Zjednoczonym Królestwie,
- nie uiszcza jej zakład, który pracodawca ma w Wielkiej Brytanii.
Jeśli nie został spełniony którykolwiek z warunków, wynagrodzenie za pracę w Anglii jest tam opodatkowane. W Polsce będzie ono zwolnione od podatku, ale wpłynie na wysokość stawki podatkowej stosowanej do innych dochodów (gdy delegowany je osiągnie).
Miesięczne stawki podatkowe w 2007 r.
1 - 2230 funtów (starting rate ) > 10 proc.
2231 - 34 600 funtów (basic rate ) > 22 proc.
34 601 i więcej (higher rate ) > 40 proc.
W razie naruszeń
- Pracownik delegowany nieprawidłowo zatrudniony może złożyć zażalenie do kolegium do spraw zatrudnienia (employment tribunal). Kolegium przyzna mu ewentualnie odszkodowanie (nie ma jego dolnej granicy, jest górna w zależności od rodzaju zażalenia). Przydatne adresy kolegiów:
Offices A-K: www.employmenttribunals.gov.uk/venues/tribunal_offices_a_k.htm
Offices L-Q: www.employmenttribunals.gov.uk/venues/tribunal_offices_l_q.htm
Offices R-Z: www.employmenttribunals.gov.uk/venues/tribunal_offices_r_z.htm
The Employment Tribunal Website is: www.employmenttribunals.gov.uk/index.htm
- Zarabiający poniżej minimalnego wynagrodzenia zwracają się do właściwych pracowników administracji rządowej. Ci ostatni rozpatrują skargi, przeprowadzają inspekcje, mogą wydawać nakazy i nakładać grzywny oraz składać zażalenia do kolegiów w imieniu pracowników. Helpline dostępna pod numerem 0845 6000 678.
- Dyskryminowani ze względu na płeć skarżą się do Komisji ds. Równego Traktowania (Equal Opportunities Commission). Ta może przeprowadzać postępowania wyjaśniające; www.eoc.org.uk, www.equalityni.org. Organem właściwym dla dyskryminowanych ze względu na rasę jest Komisja ds. Równości Ras (Commission for Racial Equality); www.cre.gov.uk oraz www.equalityni.org
- Przestrzeganie przepisów dot. bhp, czasu pracy oraz pracy w nocy kontroluje Komisja Wykonawcza ds. bhp (Health and Safety Executive) oraz władze lokalne. Infolinia dostępna pod numerem 08701 545 500; www.hse.gov.uk, http://www.direct. gov.uk/QuickFind/LocalCouncils/fs/en.
Artykuł powstał dzięki pomocy Jamie'go MacLeod z firmy Lewis Silkin, angielskiej kancelarii prawniczej, oraz Moniki Krzyszkowskiej-Dąbrowskiej z firmy Bartłomiej Raczkowski Kancelaria Prawa Pracy, polskiej kancelarii wyspecjalizowanej w prawie pracy. Obie firmy zrzeszone są w ius laboris, globalnym stowarzyszeniu kancelarii specjalizujących się w prawie pracy.
Kontynuujemy cykl artykułów o delegowaniu zatrudnionych przez polskie firmy do pracy za granicą. Tych tzw. pracowników delegowanych chronią przepisy wspólnotowe. Z kilkunastu cotygodniowych artykułów (zawsze w piątek) przedsiębiorcy dowiedzą się, na jakich warunkach ich zatrudniać, gdzie odprowadzać za nich składki i zaliczki podatkowe oraz jak sporządzać dla nich listę płac. Zachęcamy czytelników do przysyłania pytań na ten temat. Obiecujemy, że na wszystkie odpowiemy w cyklu lub poza nim. Zorganizujemy też kilka dyżurów eksperckich. Kiedy - poinformujemy na pierwszej stronie DOBREJ FIRMY.
Dotychczas w cyklu ukazały się artykuły o delegowaniu do pracy:
- 11 maja, w Hiszpanii,
- 18 maja, w Niemczech,
- 25 maja, w Portugalii,
- 1 czerwca, w Czechach,
- 8 czerwca, w Belgii,
- 15 czerwca, w Bułgarii.
Za tydzień pojedziemy na Węgry.