- Wysyłamy personel za granicę do pracy przy realizacji umów zawartych z tamtejszymi kontrahentami. Przed ich wyjazdem występujemy do naszego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o formularz E 101 na każdego takiego pracownika. O jakich przerwach w delegowaniu (tzw. zjazd do kraju) musimy informować ZUS?
Zgłaszamy te przerwy w delegowaniu, które powodują naliczanie na nowo 12-miesięcznego okresu delegowania. ZUS przyjmuje, że chodzi o przerwy trwające przynajmniej dwa miesiące. Jeśli więc pracownik delegowany przyjeżdża do kraju na krócej, pracodawca może (ale nie musi) zgłaszać to w ZUS. Nie ma przy tym znaczenia powód powrotu. Dopiero po pobycie zatrudnionego w Polsce przekraczającym dwa miesiące okres delegowania rusza od nowa. Zgłoszenie takiej przerwy w ZUS leży zatem zarówno w interesie pracownika, jak i pracodawcy.
- Kierujemy dwie osoby do pracy w Danii. Planujemy je wysłać trzy razy w bieżącym roku na 4 - 6 tygodni. By opłacać za nie składki w Polsce, musimy uzyskać dwa druki E 101. Czy ZUS wystawi druki trzy razy na faktyczne okresy ich pobytu za granicą, czy może od razu na rok?
Formularze E 101 potwierdzają za granicą, że zatrudniony tam pracownik delegowany podlega systemowi ubezpieczeń społecznych w kraju wysyłającym (w tej sytuacji w Polsce). Zasadniczo macierzysty pracodawca musi wystąpić o odrębny taki druk na każdą wysyłaną osobę, na konkretny okres i miejsce delegowania. Tak też powinna zrobić opisana firma - złożyć wniosek o dokument E 101 na każdy wyjazd odrębnie.
- Składki na ubezpieczenia społeczne, należne z wynagrodzeń pracowników delegowanych, liczymy od kwoty nie niższej od przeciętnego wynagrodzenia (wynosi ono teraz 2616 zł). Czy takie rozliczenia stosujemy za cały czas pobytu zatrudnionego za granicą bez względu na to, do kiedy został wystawiony formularz E 101? A może tylko do końca obowiązywania tego dokumentu?